Jako nastolatek Steve Jobs pracował w firmie Atari. Rzadko się kąpał i brzydko pachniał, więc Atari odizolowało go od innych pracowników. Albert Einstein jako młody człowiek nie mógł dostać pracy w środowisku akademickim; jego profesorowie z uczelni mieli mu za złe brak szacunku dla autorytetów. Gdy nie zarekomendowali go na stanowisko nauczyciela, zarabiał na życie jako rzecznik patentowy. Dean Kamen, wynalazca Segwaya i wielu urządzeń medycznych ratujących życie, mieszka w domu, którego korytarze wyglądają jak szyby kopalniane. „Seryjni przełomowi innowatorzy”, tacy jak Jobs, Einstein i Kamen, są „dziwni”, mówi ekspert ds. innowacji Melissa A. Schilling. Analizuje ona życie wybitnych innowatorów, omawia, dlaczego są oni wyjątkowi i oferuje firmom praktyczne wskazówki, jak pielęgnować innowacyjność wśród swoich pracowników.
Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.
Take-Aways
- Większość „seryjnych, przełomowych innowatorów” to odmieńcy, ekscentrycy, outsiderzy, dziwacy, buntownicy i nonkonformiści.
- Seryjni innowatorzy przełomu często postrzegają siebie jako innych i preferują samotność, oderwanie od społeczeństwa i izolację.
- A jednak mają całkowitą wiarę w siebie i w swoją zdolność do rozwiązywania wielkich problemów.
- „Geniusz i mania” określają wielu seryjnych, przełomowych innowatorów.
- Innowatorzy ci mają ambitne cele, które traktują jak misje święte.
- Są pracoholikami i czerpią ogromną przyjemność z pracy.
- Wielu seryjnych innowatorów miało szczęście znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie.
- Seryjni przełomowi innowatorzy potrzebują szybkiego, łatwego dostępu do zasobów technologicznych i intelektualnych.
- Proszę pielęgnować i wspierać kreatywność i potencjał innowacyjny swoich pracowników.
Podsumowanie
Większość „seryjnych innowatorów” to odmieńcy, ekscentrycy, outsiderzy, dziwacy, buntownicy i nonkonformiści.
Aby zrozumieć, co czyni seryjnych, przełomowych innowatorów wyjątkowymi, należy zastanowić się nad ich indywidualnymi cechami. Do tych niezwykłych, światowej klasy, „dziwacznych” innowatorów należą
- Elon Musk – Książkowy, kujonowaty dzieciak, w wieku 12 lat stworzył swoją pierwszą grę wideo. W wieku 28 lat był już milionerem. W ciągu kolejnych 10 lat stworzył system płatności elektronicznych, który stał się PayPal. Musk nauczył się sam rakiet i założył SpaceX, firmę świadczącą usługi w zakresie transportu lotniczego, która udowodniła praktyczność rakiet wielokrotnego użytku. Musk pomógł rozwinąć firmę Tesla Motors, która produkuje i sprzedaje samochody elektryczne. Stała się ona „pierwszą od ponad 50 lat firmą produkującą nowe samochody, która weszła na giełdę w Stanach Zjednoczonych”. Musk ciągle próbuje dokonać rzeczy niemożliwych. Nie obchodzi go, czy ludzie uważają, że powinien.
- Nikola Tesla – Znany jako „geniusz czarodziejów”, Tesla był odpowiedzialny za ponad 200 godnych uwagi innowacji, niektóre z nich uważano za niemożliwe do osiągnięcia, w tym pierwsze systemy komunikacji bezprzewodowej na duże odległości, systemy elektryczne na prąd zmienny i zdalnie sterowane roboty. Tesla był dziwakiem i społecznym odmieńcem, który cierpiał na manię, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i nadwrażliwość na bodźce zmysłowe. Mając obsesję na punkcie liczby trzy, Tesla chodził trzy razy wokół budynku, zanim wszedł do środka. Jego innowacyjna praca powodowała, że doświadczał czegoś, co nazywał „ciągłym uniesieniem”. Miał również zaburzenia neurologiczne, które opisywał jako uczucie, jakby jego „mózg się zapalił”.
- Albert Einstein – W wieku 26 lat, w ciągu czterech miesięcy, Einstein napisał cztery prace, które zrewolucjonizowały dawno ustalone zasady naukowe dotyczące przestrzeni, czasu, masy i energii”. Jego rozwój w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych otworzył drzwi dla mechaniki kwantowej, która zastąpiła fizykę konwencjonalną. Einstein zawsze trzymał się z dala od innych ludzi i społeczeństwa. Jego odrębność pozwoliła mu stać się oryginalnym myślicielem.
- Marie Curie – Kobieta, która odkryła rad i pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla – dwukrotnie, w dwóch różnych dziedzinach – preferowała izolację i cierpiała na chroniczną depresję.
- Thomas Edison – Znany jako „Napoleon wynalazków”, Edison spędził większość życia pracując w swoim laboratorium. Często spał na stole laboratoryjnym. Edison uczęszczał tylko trzy miesiące do gimnazjum, ale w wieku 12 lat przeczytał „Słownik nauk ścisłych”, „Schyłek i upadek cesarstwa rzymskiego” Gibbona, „Historię Anglii” Hume’a, „Historię świata” Searsa i „Anatomię melancholii” Burtona.
- Benjamin Franklin – Wielki amerykański patriota, Franklin w dzieciństwie miał formalną edukację tylko przez kilka lat. Był jednak aktywnym wynalazcą i doprowadził do powstania Filadelfijskiej Biblioteki Publicznej, wdrożenia systemu zamiatania i oświetlania ulic miasta oraz pierwszej w kraju ochotniczej straży pożarnej.
- Steve Jobs – Ten wizjonerski twórca przełomowych produktów, takich jak iPhone, iPad i iPod, jeździł bez tablic rejestracyjnych. Często parkował na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i mieszkał w domu bez mebli. A jednak Jobs był tak genialnie charyzmatyczny i przekonujący, że ludzie opisywali go jako posiadającego „pole zakłócające rzeczywistość”.
- Dean Kamen – Wynalazca Segwaya, Kamen stworzył również pierwszą przenośną maszynę do dializy nerek, pierwszą noszoną pompę infuzyjną do leków i inne rewolucyjne urządzenia. Kupił własną wyspę i ogłosił, że chce odłączyć się od Stanów Zjednoczonych, aby uniknąć surowych przepisów.
Seryjni innowatorzy przełomu często postrzegają siebie jako innych i preferują samotność, oderwanie od społeczeństwa i izolację.
Dziwni innowatorzy zazwyczaj pragną izolacji i są w dużej mierze wyrzutkami społecznymi. Franklin, znakomity networker, był wyjątkiem. Większość z nich jest zaciekle niezależna. Kochają swoją pracę i często trudzą się jak maniacy. Seryjni przełomowi innowatorzy wierzą we własne możliwości, są idealistami i dążą do ambitnych celów.
„Pan Edison ma niewielu przyjaciół. Ze względu na swoją pracę musiał żyć w dużej mierze sam i w sobie – odcięty od kontaktów towarzyskich dostępnych dla większości mężczyzn.” (Druga żona Thomasa Edisona, Mina Miller Edison)
Wielu seryjnych innowatorów, w tym Franklin i Edison, było autodydaktykami, czyli samoukami. Często tacy myśliciele śpią mniej niż przeciętnie i mają świetną pamięć. Ze względu na swoją izolację, seryjni przełomowi innowatorzy nie przejmują się konwencjonalną mądrością ani jej nie kupują. Myślą samodzielnie, bez ograniczeń.
Większość seryjnych innowatorów robi wszystko, aby odseparować się od innych ludzi. Einstein prowadził życie w izolacji, a mimo to stał się najsłynniejszym naukowcem świata. Curie, która studiowała samodzielnie, dopóki nie trafiła na Sorbonę, prowadziła życie, które sama określiła jako odosobnione, „antynaturalne”. Jako depresjonistka, znajdowała zadowolenie w narzuconej sobie izolacji.
A jednak mają całkowitą wiarę w siebie i swoje możliwości rozwiązywania wielkich problemów.
Seryjni, przełomowi innowatorzy to często ludzie niezwykle pewni siebie, którzy myślą na wielką skalę. Na przykład Musk całkowicie wierzy w siebie. Ludzie nazywają go „chodzącym księżycem” z powodu jego żywiołowej wiary we własne możliwości i gotowości do podejmowania prób pozornie niemożliwych. Psychologowie nazywają tę cechę „poczuciem własnej skuteczności”.
„Życie seryjnego, przełomowego innowatora nie jest dla każdego. Wiele czynników, które pomogły im zmienić świat w znaczący sposób, jest niepowtarzalnych i wielu z nas nie wybrałoby takiego życia, jakie oni prowadzili.”
Kamen, który nie ukończył studiów, ma niezłomną wiarę w swoje zdolności rozumowania i mało interesuje się granicami, które ograniczają innych ludzi. Einstein nie szanował autorytetów i innych ekspertów, a jednocześnie zawsze wierzył w siebie i swoje zdolności rozumowania.
„Geniusz i mania” określają wielu seryjnych, przełomowych innowatorów.
Seryjni innowatorzy są bardziej inteligentni niż przeciętny człowiek – i trochę bardziej szaleni. Tesla był przykładem takiej mentalności. Był błyskotliwy i miał fotograficzną pamięć, a mimo to cierpiał na poważne problemy psychiczne, w tym OCD, manię i fobię przed zarazkami.
„Przyjmując dziwność, możemy lepiej pozwolić na rozkwit naturalnej kreatywności ludzi”.
Brak równowagi dopaminowej w mózgu Tesli mógł spowodować turbodoładowanie jego kreatywności. Jak większość seryjnych, przełomowych innowatorów, Tesla spał mniej niż większość ludzi. Ale jego brak odpowiedniego snu był niezwykły. Przeciętnie spał dwie godziny na dobę, a wiele nocy w ogóle nie spał.
Ci innowatorzy mają ambitne cele, które traktują jak święte misje.
Ci wynalazcy również mieli idealistyczne, wzniosłe cele dla swoich innowacji – chociaż świętym Graalem Edisona był zysk. Chcą rozwiązać największe problemy świata. Na przykład Franklin, poprzez swoje wysiłki na rzecz poprawy społeczeństwa, wierzył, że wypełnia swój „obowiązek służenia Bogu i ludzkości”. Wiara napędzała jego determinację w osiąganiu celów.
„Jeśli chcemy dać każdemu zasługującemu na to człowiekowi to, co jest potrzebne do bezpiecznego istnienia inteligentnej istoty, chcemy zapewnić więcej maszyn, więcej mocy. Moc jest naszą podstawą.” (Tesla)
Tesla, który opracował prąd zmienny, w swojej motywacji uwzględnił również wyższy cel. Uważał, że ludzie potrzebują bezpiecznego środowiska, aby wyeliminować nierówności dochodów i cierpienia.
Są pracoholikami i czerpią wielką przyjemność z pracy.
Seryjni przełomowi innowatorzy są skrajnymi pracoholikami. Tesla twierdził, że pracował codziennie od trzeciej rano do jedenastej wieczorem. Często pracował do upadłego. Edison posiadał niesamowitą wytrzymałość na ciągłą pracę w swoim laboratorium. Często nalegał, aby jego asystenci pracowali całą noc w jego laboratorium, tak jak on.
„Z natury rzeczy oryginalne pomysły są często początkowo trudne do zrozumienia i docenienia przez innych”.
Francis Upton, jeden z asystentów Edisona, uważał, że Edison nie miał pojęcia o granicach wytrzymałości, które ograniczały innych ludzi. Upton uważał, że siła fizyczna i psychiczna Edisona przewyższała wszystkich innych. Podobnie jak inni seryjni przełomowi innowatorzy, Edison zawsze radził sobie z problemami i szukał rozwiązań, niezależnie od tego, jak często ponosił porażki. Wymusił na sobie drogę do wielu przełomów.
Wielu seryjnych, przełomowych innowatorów miało szczęście znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie.
Weźmy na przykład Marię Curie, urodzoną jako Maria Salomea Skłodowska w Polsce w 1867 roku. Jej rodzice należeli do polskiej arystokracji, która straciła większość majątku po tym, jak w tym samym roku Rosja najechała na Polskę. Curie była w wieku, w którym Polacy zawsze bronili swojego dziedzictwa kulturowego przed Rosjanami. Jednym ze sposobów ochrony kultury przez jej rodziców było tajne kształcenie dzieci w zakresie zakazanej polskiej literatury i nauk ścisłych. Jej ojciec był nauczycielem, który poświęcił się nauczaniu wszystkich swoich dzieci, w tym Marii, z czego ona sama bardzo skorzystała. Ostatecznie studiowała w Szkole Nauk na Sorbonie w Paryżu.
„Odrębność umożliwia wynalazcom tworzenie heterodoksyjnych pomysłów, ale silne, spójne sieci są prawdopodobnie lepsze do ich realizacji”.
Curie uważała, że zdobycie wykształcenia jest jej patriotycznym obowiązkiem. W Polsce uczestniczyła w Uniwersytecie Latającym, tajnej, podziemnej szkole, która oferowała polskim kobietom program uniwersytecki. Dzięki temu Curie miała dostęp do najbardziej inteligentnych kobiet w Warszawie. Zachęcały ją one do studiowania i nauki. Ta era „polskiego pozytywizmu” zachęcała kobiety do kształcenia się, a Curie udało się to zrobić we właściwym czasie i miejscu.
Seryjni, przełomowi innowatorzy potrzebują szybkiego, łatwego dostępu do zasobów technologicznych i intelektualnych.
Wybitni innowatorzy odnoszą sukcesy, gdy mogą działać w zdrowym, sprawnie funkcjonującym systemie finansowym z dostępnym kapitałem i wykształconym społeczeństwem. W większości przypadków ci innowatorzy mieli niewielki majątek osobisty i nie posiadali rozległego formalnego wykształcenia. Wielu z nich było jednak zapalonymi czytelnikami, którzy sami się uczyli i tworzyli własne, oryginalne programy edukacyjne. Wszyscy z zapałem pochłaniali treści edukacyjne w każdej formie.
„Życie staje się o wiele szersze, gdy uświadamiamy sobie, że wszystko wokół nas, co nazywamy życiem, zostało wymyślone przez ludzi, którzy nie byli mądrzejsi od nas i możemy to zmienić. (Steve Jobs)”
Niektórzy innowatorzy mieli bliskich sobie ludzi, którzy mogli pomóc w ich innowacjach. Jobs miał wsparcie Steve’a Wozniaka, bardzo zdolnego inżyniera. Jobs przedstawił kluczową wizję pierwszych komputerów, a Wozniak dostarczył wiedzy technicznej. Dostęp do zasobów technologicznych i intelektualnych jest dla innowatorów najważniejszy. Zasoby finansowe często mogą okazać się mniej ważne.
Należy pielęgnować i wspierać kreatywność i potencjał innowacyjny swoich pracowników.
Być może uda się Państwu stworzyć dla swoich pracowników okoliczności, które pomogły tym innowatorom w tworzeniu. Należy dążyć do stworzenia „przewagi sytuacyjnej” i zapewnić zasoby sprzyjające innowacyjności. Pomagać pracownikom w kwestionowaniu dotychczasowego sposobu myślenia i pozwalać im na samodzielne wprowadzanie innowacji. Przywiązanie innowatorów do odrębności pozwala im wyjść poza powszechną mądrość i myśleć samodzielnie. Einstein miał swobodę w tworzeniu koncepcji fizyki według własnego uznania. Musk mógł swobodnie realizować pomysł rakiet wielokrotnego użytku, ponieważ nie był częścią przemysłu kosmicznego. Jako osoby z zewnątrz nie czuli się zobowiązani do przestrzegania ustalonych dogmatów naukowych i inżynieryjnych.
Upoważnić pracowników do opracowywania i zgłaszania oryginalnych pomysłów. Na przykład Pixar, wytwórnia filmów animowanych, wspiera innowacyjność, pozwalając zespołom na ustalanie własnych godzin pracy, urządzanie własnych biur, tworzenie własnych protokołów zarządzania projektami i ustalanie własnych harmonogramów spotkań.
Proszę dać swoim pracownikom możliwość pracy w pojedynkę. Ludzie rozwijają innowacyjne koncepcje, gdy mają swobodę w kreowaniu nietypowych pomysłów. Kreatywne pomysły są nietrwałe; grupy mogą je szybko zabić. Proszę unikać spotkań, których celem jest uzyskanie zgody wszystkich. Podobnie należy zachęcać pracowników do podejmowania ryzyka. Celebrować „odważne, ale inteligentne porażki”. Dać ludziom dostęp do zasobów technologicznych i intelektualnych. Im więcej wiedzy mają Państwa pracownicy, tym lepiej potrafią ją wykorzystać w innowacyjny sposób.
To samo dotyczy wychowania. Wielu współczesnych rodziców udaremnia indywidualne poszukiwania, utrzymując swoje dzieci w ciągłej aktywności i zaangażowaniu w sporty zespołowe, zajęcia pozalekcyjne i inne. Podobnie jak innowacyjni dorośli, również dzieci potrzebują czasu na czytanie, pisanie, eksperymentowanie i refleksję.
O autorze
Dr Melissa A. Schilling, ekspert w dziedzinie innowacji, jest profesorem John Herzog Family Professor of Management and Organizations w NYU’s Stern School of Business. Jest również dyrektorem ds. innowacji w Fubon Center for Technology, Business and Innovation.