Zarządzanie ryzykiem to sposób myślenia i podejmowania decyzji, który nie eliminuje zagrożeń, ale pozwala wyważyć koszty i korzyści oraz podejmować racjonalne szanse. Ten film Centrum Bezpieczeństwa Sił Powietrznych USA uczy pięciostopniowego protokołu zarządzania ryzykiem, który ma zastosowanie do bezpieczeństwa pracy i codziennych zagrożeń. Niezależnie od tego, czy prowadzą Państwo firmę, naprawiają sprzęt, czy kupują dom, zawsze coś może pójść nie tak, ale przezorność pozwala ograniczyć szkody. Tech. Sierżant Lisa Gonzales stworzyła ten uroczy, oldschoolowy, często zabawny (z udziałem prelegenta z dużymi, woskowymi wąsami i zabawnego faceta robiącego kanapkę Elvisa) film szkoleniowy, oferujący szeroko stosowane podstawy myślenia o zarządzaniu ryzykiem.
Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze szkolenia z przywództwa.
Take-Aways
- Zarządzanie ryzykiem pozwala na podejmowanie przemyślanego ryzyka.
- Zarządzanie ryzykiem ma cztery zasady: Nie podejmować bezsensownego ryzyka, podejmować ryzyko tylko wtedy, gdy jest się właściwą osobą do jego podejmowania, zawsze zarządzać ryzykiem i zawsze stosować myślenie oparte na zarządzaniu ryzykiem.
- Należy postępować zgodnie z pięciostopniowym procesem zarządzania ryzykiem. Po pierwsze, należy dowiedzieć się, z jakimi ryzykami mamy do czynienia; po drugie, należy ocenić ich wagę.
- Po trzecie, opracowanie sposobów kontroli ryzyka i dokonywanie mądrych wyborów.
- Po czwarte, wdrożenie opracowanych strategii i wreszcie ocena wyników.
Podsumowanie
Zarządzanie ryzykiem pozwala na podejmowanie przemyślanego ryzyka.
Praktykowanie zarządzania ryzykiem nie eliminuje ani nie unika wszelkiego ryzyka, lecz pomaga je ocenić i zarządzać nim. Życie wiąże się z podejmowaniem wielu ryzyk. Zarządzanie ryzykiem to sposób myślenia, który umożliwia Państwu podejmowanie wyłącznie racjonalnego ryzyka po rozważeniu potencjalnych kosztów i korzyści danego działania.
„Jeśli zrozumieją Państwo pięciostopniowy proces zarządzania ryzykiem, będą Państwo mogli rozwinąć swoją świadomość zagrożeń i ryzyka, na które się Państwo narażają, zarówno w pracy, jak i poza nią.”
Zarządzanie ryzykiem dotyczy nie tylko zachowania bezpieczeństwa w pracy. Każdy człowiek poświęca czas na to, aby być bezpiecznym w pracy. Z tego powodu poniższy pięciostopniowy proces zarządzania ryzykiem dobrze pasuje do większości protokołów bezpieczeństwa. Zarządzanie ryzykiem okazuje się równie cenne w życiu codziennym. Umożliwia ono ocenę plusów i minusów sytuacji i daje szansę na zabezpieczenie się przed najgorszymi konsekwencjami, jeżeli coś pójdzie bardzo źle.
Zarządzanie ryzykiem ma cztery zasady: Nie podejmować bezsensownego ryzyka, podejmować ryzyko tylko wtedy, gdy jest się odpowiednią osobą do jego podejmowania, zawsze zarządzać ryzykiem i zawsze stosować myślenie oparte na zarządzaniu ryzykiem.
Pierwszą zasadą przewodnią zarządzania ryzykiem jest to, że nigdy nie należy podejmować bezsensownego ryzyka. Jeżeli nie ma dobrego powodu do podjęcia ryzyka, nie należy go podejmować. Po drugie, jeżeli podejmuje Pan ryzyko w pracy – na przykład jako pilot doświadczalny Sił Powietrznych – lub w rodzinie, należy podejmować tylko takie ryzyko, za które jest Pan odpowiednią osobą, która będzie odpowiedzialna, jeżeli sprawy przybiorą zły obrót.
Po trzecie, zarządzanie ryzykiem powinno być częścią wszystkiego, co Państwo robią – i powinni Państwo przyjąć pomoc, gdy jest ona potrzebna. I po czwarte, myślenie o zarządzaniu ryzykiem nie dotyczy tylko określonych działań lub czasu. Proszę z niego korzystać w pracy, w zabawie i w domu.
Proszę postępować zgodnie z pięciostopniowym procesem zarządzania ryzykiem. Po pierwsze, należy dowiedzieć się, z jakimi ryzykami mamy do czynienia; po drugie, należy ocenić ich wagę.
Pierwszym krokiem w pięciostopniowym procesie zarządzania ryzykiem jest znalezienie potencjalnych zagrożeń i wyliczenie ryzyka, na które Państwo są narażeni. Po drugie, skalibrować ich wagę. Ustalenie zagrożenia i natychmiastowe podjęcie działań w związku z nim nie jest tak proste i oczywiste, jak się wydaje. Jeżeli jest Pan w pracy ze swoim zespołem, może Pan zauważyć coś, czego inni nie widzieli. Nawet jeżeli już podjęli Państwo działania w zakresie zarządzania ryzykiem, sytuacja może się zmienić, na przykład pogoda.
„Może Pan być pierwszym, który zauważy nowe zagrożenie lub jedynym, który je zauważy. To Pana zadanie, że jeżeli coś Pan zobaczy, niech Pan to powie”.
Drugi krok to ocena ryzyka. Należy ocenić prawdopodobieństwo, że wydarzy się coś strasznego i zapytać, czy jego konsekwencje mogą być poważne. Jeżeli pracuje Pani w magazynie i martwi się, że pudło może się przewrócić na Pani głowę, to jest wielka różnica, czy pudła są wypełnione czymś prawie nieważkim, czy też sztabami żelaza. To pierwsze może być niewygodne, to drugie może być śmiertelne.
Po trzecie, należy opracować sposoby kontroli ryzyka i dokonywać mądrych wyborów.
Po zidentyfikowaniu i ocenie ryzyka należy przejść do trzeciego kroku w procesie zarządzania ryzykiem – sprawdzenia, czy można coś zrobić, aby je kontrolować. Nawet jeżeli nie można całkowicie wyeliminować ryzyka, czy można zmniejszyć jego prawdopodobieństwo lub wagę? Być może trzeba będzie wybrać spośród kilku konkurencyjnych podejść do zmniejszenia ryzyka i jego skutków. Jeżeli nie można zmniejszyć zagrożenia do poziomu, który można tolerować lub zaakceptować, można zdecydować się na całkowite uniknięcie ryzykownego działania.
Po czwarte, należy wdrożyć opracowane strategie i po piąte, ocenić wyniki.
W tym momencie zidentyfikowali Państwo i ocenili zagrożenie oraz wybrali dostępną opcję zmniejszenia ryzyka i jego konsekwencji. Teraz trzeba działać. Ale jeżeli pracuje Pan w korporacji lub pełni służbę wojskową, może Pan nie być osobą, która ma uprawnienia do podejmowania działań. Proszę przedstawić problem i swoje rozwiązanie tym, którzy mają taką władzę. Jeżeli oni dadzą zgodę, należy przystąpić do realizacji strategii w świecie rzeczywistym, wykorzystując wszelkie niezbędne środki.
„Kiedy już nabędą Państwo nawyk korzystania z naszego procesu zarządzania ryzykiem, przekonają się Państwo, że staje się on naturalną częścią wszystkich Państwa decyzji. Będą Państwo świadomie dążyć do osiągnięcia jak najlepszego wyniku przy jak najmniejszym ryzyku”.
Na koniec, po wdrożeniu strategii ograniczania ryzyka i jego skutków, należy obserwować, co się dzieje dalej. Proszę sprawdzić, czy strategie działają zgodnie z oczekiwaniami i czy należy je dalej stosować. Być może trzeba będzie pomyśleć o innych alternatywach.
W międzyczasie mogą pojawić się inne zagrożenia. Zarządzanie ryzykiem nie jest statyczne. Niezależnie od tego, czy stosuje się je w pracy, czy w życiu osobistym, jest to proces, który może nastąpić w jednej chwili lub rozwijać się w czasie. Zarządzanie ryzykiem to sposób myślenia, który należy stosować stale.
O prelegencie
US Air Force Tech. Sgt. Lisa Gonzales nagrała ten film dla Biura Spraw Publicznych Departamentu Obrony USA, Centrum Bezpieczeństwa Sił Powietrznych.