W czasach wielkich kryzysów kraje zwracają się do bezkompromisowych przywódców, takich jak George S. Patton. Wiedza Pattona na temat rozmachu, morale, wyczucia czasu i taktyki uczyniła go niemal nieposkromioną siłą w II wojnie światowej, a autor Alan Axelrod wyjaśnia, jak można zastosować jego teorie we własnej konkurencji biznesowej. getAbstract.com poleca tę książkę każdemu, kto zajmuje się biznesem, również tym, którzy nie przepadają za literaturą o tematyce wojennej, ze względu na przenikliwe spojrzenie na umysł niezrównanego przywódcy.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Take-Aways

  • Postrzeganie Pana żołnierzy ma kluczowe znaczenie – muszą oni widzieć w Panu dobrego przywódcę.
  • Aby być skutecznym przywódcą, nie trzeba być lubianym. Należy wydawać rozkazy, a nie sugestie.
  • Podjęcie złej decyzji jest dopuszczalne dla lidera – niezdecydowanie nie jest.
  • Skuteczny przywódca mówi w języku potocznym pracującego żołnierza.
  • Niewielu przywódców rozumie dyscyplinę, ani dlaczego jest ona konieczna.
  • Nie można popychać armii, można ją tylko prowadzić. Proszę odwiedzić żołnierzy na linii frontu.
  • Według słów Pattona: „Trzymać wroga za nos i kopać go w spodnie”.
  • Atak z zaskoczenia przez małe siły jest bardziej skuteczny niż spodziewany atak przez duże siły.
  • Nie ma idealnego momentu na przeprowadzenie operacji.
  • Zwlekanie z podjęciem decyzji o dowodzeniu jest zawsze gorsze niż działanie zbyt wcześnie.

Podsumowanie

Stały postęp
„Nie chcę żadnych wiadomości, że utrzymujemy naszą pozycję. Nieustannie posuwamy się naprzód i nie interesuje nas trzymanie się czegokolwiek poza wrogiem. Zamierzamy trzymać go za jaja i cały czas go kopać. Przechodzimy przez niego jak przez gęś przez gówno”.

„Nigdy nie dowiesz się, co się dzieje, jeśli nie usłyszysz gwizdu kul.” [Gen. George S. Patton]
Te słowa generała George’a S. Pattona dowodzą, że ten kontrowersyjny przywódca z czasów II wojny światowej nie miał raczej manier pielęgniarki ze szpitala polowego. Gdyby jednak wybierał Pan kogoś, kto miałby poprowadzić armię walczącą o ocalenie zachodniej cywilizacji, Patton znalazłby się na Pana krótkiej liście. To właśnie osiągnięcia Pattona na polu walki stanowią jego najmocniejsze świadectwo. Wśród nich są:

Był architektem nowoczesnej wojny czołgowej.
Przekształcił pokonaną i zdemoralizowaną armię amerykańską w Afryce Północnej w siłę, która pokonała najbardziej błyskotliwego przywódcę wojskowego, jakim byli naziści: Erwina Rommla, okrzykniętego „Lisem Pustyni”.
Z powodzeniem zajął Sycylię i dokonał tego z niewielką ilością ofiar.
Jego karkołomny szturm przez Francję i do Niemiec wyzwolił więcej miast niż jakakolwiek inna jednostka w historii amerykańskiej broni.
Jego kontratak na północ, z oddziałami wyczerpanymi już 90-dniowym marszem, doprowadził do zwycięstwa w bitwie pod Płowcami.
W ciągu dziewięciu miesięcy i ośmiu dni natarcia Trzecia Armia Pattona zdobyła 81.522 mil kwadratowych Francji, 1.010 Luksemburga, 156 w Belgii, 29.940 mil kwadratowych Niemiec, 3.485 w Czechosłowacji i 2.103 w Austrii.
Szacuje się, że od 1 sierpnia 1944 r. do 13 maja 1945 r. Trzecia Armia wzięła do niewoli około 1,2 miliona jeńców wojennych.
„W oczekiwaniu na idealne warunki łatwo stracić szanse.
Mimo wszystkich kontrowersji, które wywołał, Patton prowadził swoją armię dalej, szybciej i z większym powodzeniem niż jakikolwiek przywódca wojskowy w historii. Jakie są więc tajemnice sukcesu Pattona jako przywódcy?

Usłyszeć gwizd kul
Patton uważał, że dowódca powinien codziennie odwiedzać linię frontu. Lubił mawiać, że można ciągnąć kłodę za łańcuch, ale nie można pchać kłody za łańcuch. Ludzie potrzebują przywódcy, a nie kogoś, kto popycha ich z tyłu, mówił. Pchanie zza linii, ostrzegał, a Pana żołnierze będą ciągle wracać, aby pytać o drogę, byle tylko zejść z frontu.

„Bitwa to najgorsze warunki, w których ryzyko jest wysokie, niepewność ogromna, a trudy i warunki pracy nieznane w żadnej innej dziedzinie ludzkiego wysiłku”.
Patton uważał, że generał oficer powinien zajmować się mapami pokazującymi tylko formacje i pozycje korpusów i dywizji, a nie jednostek na poziomie batalionu lub mniejszych. Taka powściągliwość ograniczyłaby tendencję do mikrozarządzania.

Jest pewna historia, która doskonale ilustruje tę cechę. Podczas spotkania sztabowego Patton wezwał starszego pułkownika do mapy i pokazał palcem miejsce na rzece. „W tym miejscu należy przekroczyć rzekę” – rozkazał. Pułkownik sprzeciwił się, że brakuje informacji na temat głębokości rzeki. Trzeba by zbudować most pontonowy. Nieznany był stan gleby na brzegach. Czołgi mogą ugrzęznąć. Patton odpowiedział, że człowiek mógłby tam przejść po rzece, a ziemia jest wystarczająco twarda dla czołgów.

„Krótko mówiąc, Trzecia Armia pod dowództwem generała Pattona poszła dalej i szybciej niż jakakolwiek inna armia w historii działań wojennych”.
„Ale jak pan może być pewien, generale?” – błagał pułkownik.

„Proszę spojrzeć na moje spodnie!” odpowiedział Patton. „Tak płytka jest woda”.

Wiedząc, że czołgi muszą przeprawić się przez rzekę, Patton pojechał na miejsce swoim samochodem sztabowym przed spotkaniem i sam przeszedł na drugą stronę, nie przyjmując żadnego ostrzału.

Cechy wielkiego generała
Kadet West Point Patton zapisał sześć cech przywódcy w swoim egzemplarzu klasycznego podręcznika „Elementy strategii”. Wielki dowódca, jak napisał, ma:

Agresję taktyczną (uwielbia walkę);
Siłę charakteru;
Stałość w dążeniu do celu;
Akceptację odpowiedzialności;
Energię;
Dobre zdrowie.
„Skuteczny menedżer nie tylko wie, jak delegować zadania, ale wie również, jak delegować przywództwo”.
W dzisiejszych, opartych na kompromisach biurokratycznych, punkt pierwszy może być kontrowersyjny. Faktem jest jednak, że prawdziwe przywództwo wymaga gotowości do zdecydowanego działania w celu wykorzystania okazji. Agresywny lider biznesowy tworzy sprzyjające okoliczności, zamiast czekać, aż pojawią się one w sposób naturalny.

„Patton uważał, że dowódca musi być w dużej mierze aktorem. Gra rolę przywódcy, a w scenariuszu do tej roli nie ma miejsca na wyrażanie wątpliwości, zniechęcenia czy zmęczenia.”
Jeżeli agresywność czasami obraża ludzi, to cóż, niech tak będzie. Patton lubił mówić, że jedynym błędem Roberta E. Lee było to, że zamiast rozkazów dawał sugestie, „i to kosztowało go wojnę”. Przywództwo to nie konkurs popularności: Państwa zadaniem jest skupienie się na misji i sprawienie, aby Państwa ludzie skupili się na misji.

Impuls do przodu
Patton uważał, że najbezpieczniej jest być zawsze w ruchu. Jego mottem było: „Idź naprzód!”. Jego niezachwianą zasadą był atak, a nie obrona. Na przykład raz powiedział generałowi Omarowi Bradleyowi, że raczej będzie musiał zostać zwolniony, niż zajmie pozycję obronną: „[Bradley] stwierdził, że zbyt wiele zawdzięczam żołnierzom i będę musiał zostać” – napisał Patton. „Odpowiedziałem, że wiele mi zawdzięczają i jeśli nie będę mógł dalej atakować, będę musiał zostać zwolniony”.

„Przywództwo jest często kwestią wyważenia czasu i dostępnych środków”.
Jego zaangażowanie w dążenie do przodu było tak duże, że w sierpniu i wrześniu 1945 roku rozkazał swojej Trzeciej Armii kontynuować natarcie przez Francję, bez względu na jakiekolwiek czynniki, które w przeciwnym razie mogłyby im przeszkodzić. Gdy w jednym zbiorniku zaczynało brakować gazu, opróżniano inny, aby można było kontynuować. Gdy nie było już gazu do podziału, porzucano unieruchomione czołgi i kolumna posuwała się naprzód pieszo – taka była zasada.

„Jeśli chce się postępu, trzeba wykluczyć wszystkie wymówki, które ten postęp hamują”.
Niektórzy historycy krytykują Pattona jako lekkomyślnego. Ale ryzyko, które podjął, było skalkulowane. Po wkroczeniu aliantów do Bastogne w Niemczech Patton wierzył, że naziści zostali pokonani. Jego zdaniem nie było już potrzeby utrzymywania ostrożnej rezerwy, a atakowanie wszystkimi dostępnymi środkami było najszybszym sposobem zakończenia wojny.

Taktyka zagospodarowania
Patton mawiał: „Trzymaj wroga za nos i kopnij go w spodnie”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to stwierdzenie to coś więcej niż retoryka: to idiom taktyki wojskowej. Siłą ognia „trzyma się wroga za nos”, a manewrem wojskowym kopie się go w spodnie. Przeważająca siła ognia blokuje wroga na pozycjach, a manewr pozwala na niespodziewane uderzenie tam, gdzie wróg jest najmniej przygotowany – z boku i z tyłu.

„Maksymalna wydajność to nie to samo, co praca bez przerwy lub praca do wyczerpania”.
Patton napisał: „Każda operacja, zredukowana do swojej podstawowej cechy, polega na poruszaniu się drogą, aż do momentu, gdy wpadnie się na wroga. Może to być jedna droga lub kilka dróg. Po wpadnięciu na wroga, należy go przytrzymać w punkcie styczności ogniem przy pomocy około jednej trzeciej swojego dowództwa. Resztę przesunąć w szerokiej kopercie, aby można było zaatakować go z tylnej flanki. Atak w otoczenie powinien rozpocząć się jako pierwszy. Wstępny atak na nos zaczyna się posuwać do przodu dopiero wtedy, gdy wróg odpowiednio zareaguje na atak z otoczeniem. Wtedy atak bezpośredni może nastąpić łatwo i szybko.”

„Proszę ćwiczyć swoją spontaniczność, aż naprawdę będzie się wydawać spontaniczna”.
W biznesie często spotykają się Państwo z sytuacjami, w których muszą Państwo przechytrzyć problem, zanim problem przechytrzy Państwa. Należy wykorzystać strategie pędu do przodu i kopertowania, aby zyskać przewagę, mieć problem przed sobą i podejść do niego w sposób kreatywny. To Państwo muszą kierować okolicznościami, a nie odwrotnie.

Patton lubił mawiać: „Nie jesteś pokonany, dopóki się do tego nie przyznasz. A więc nie.” Wszystkie porażki, zdaniem Pattona, były porażkami własnymi. Lubił mawiać, że jest czas, aby radzić sobie ze swoimi lękami – wyobrażając sobie, co może pójść nie tak podczas planowania bitwy – i czas, aby całkowicie odrzucić strach. „Ludzie, którzy nie potrafią stawić czoła strachowi”, mówił Patton, „zawsze będą przed nim uciekać”.

Morale
Patton miał pewien talent do zachowywania się w sposób, który najbardziej zachęcałby jego ludzi do agresywnego i bojowego noszenia broni. „Moja teoria jest taka, że dowódca armii robi to, co jest konieczne do wykonania jego misji, a prawie 80% jego misji polega na wzbudzaniu morale u swoich ludzi” – napisał Patton. Na przykład, gdy lądowanie aliantów w Afryce Północnej utknęło w martwym punkcie, Patton spędził 18 godzin na plaży, pomagając osobiście wypychać łodzie, nie schronił się, gdy nadleciały samoloty wroga i uspokajał nerwy swoich żołnierzy, gdy sprawy nie szły dobrze.

Patton uważał, że starszy oficer powinien iść do przodu, aby odwiedzić młodszego oficera, ponieważ młodszy oficer będzie bardziej zajęty. Gdyby jednak trzeba było zebrać kilku oficerów naraz, wówczas wszyscy młodsi oficerowie powinni zgłosić się do sztabu.

Timing
Patton często powtarzał to, co nazwał swoją złotą zasadą wojny: „Szybkość, prostota i śmiałość”. Plan zawierający te trzy elementy miał szansę zyskać jego aprobatę. Chociaż wymagał starannego planowania każdej operacji, gardził wszelkimi próbami doskonałości. Nigdy nie istniały idealnie dobrane siły. Zdaniem Pattona, lepiej było zaatakować od razu małymi siłami, niż czekać, osiągnąć duże siły i stracić zaskoczenie.

Kwestia czasu odegrała kluczową rolę w strategicznym spojrzeniu Pattona, ale i tu zdał sobie sprawę, że doskonałość jest niebezpieczną iluzją. Zdaniem Pattona, przywódca, który czeka na idealny moment do działania, nieuchronnie doprowadza do własnej klęski. Czy to w biznesie, czy na wojnie, czas jest ważnym czynnikiem, a zbyt wczesne podjęcie decyzji może często zaszkodzić tak samo, jak zbyt późne. Kardynalnym grzechem lidera jest wahanie się, czy w ogóle podjąć decyzję.

Dyscyplina
Definicja dyscypliny Pattona, rozpowszechniona w liście instruktażowym do żołnierzy, jest bliska powszechnemu pojęciu szacunku dla samego siebie: „Dyscyplina opiera się na dumie z zawodu zbrojarza, na skrupulatności i dbałości o szczegóły, na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dyscyplina musi być nawykiem tak zakorzenionym, że jest silniejsza niż podniecenie bitwą czy strach przed śmiercią.” Rzeczywiście, w czasie II wojny światowej „oddać George’owi Pattonowi” oznaczało szczególnie wyraźne zasalutowanie ręką.

„Wszyscy ludzie – pisał Patton – mają wrodzony opór przed posłuszeństwem. Dyscyplina usuwa ten opór i poprzez ciągłe powtarzanie czyni posłuszeństwo nawykowym i podświadomym.” Patton widział związek między szacunkiem dla samego siebie, dyscypliną i odwagą. Podczas gdy każdy zdrowy na umyśle człowiek odczuwałby strach w bitwie, odpowiednio zdyscyplinowane oddziały reagowałyby skutecznie nawet w obliczu strachu.

O autorze

Alan Axelrod jest autorem bestsellera „Elizabeth I CEO” i autorem wielu książek na temat zarządzania, biznesu i rozwoju kariery, a także historii wojskowości i biografii historycznych.

Rate this post