Kim są odbudowujący? Według autora i eksperta ds. zmian społecznych Paula Shoemakera są to liderzy, którzy skutecznie rozwiązują problemy społeczno-ekonomiczne i braki systemowe, które trapią coraz bardziej podzielone Stany Zjednoczone. Określa on pięć umiejętności, których liderzy potrzebują, aby sprostać tym wyzwaniom: zjednywać ludzi, przyjmować zmiany i niejednoznaczność, interpretować i stosować dane, zarządzać kryzysami oraz wytyczać nowe ścieżki postępu. Shoemaker pokazuje, w jaki sposób w czasach wstrząsów i niepewności, osoby odpowiedzialne za odbudowę mogą wprowadzać pozytywne zmiany w różnych branżach i w różnych celach.
Artykuł przetłumaczony algorytmicznie z języka angielskiego (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia z komunikacji.
Wnioski
- Przywódcy muszą zmierzyć się z pięcioma megawyzwaniami, przed którymi stoi amerykańskie społeczeństwo.
- W XXI wieku postęp społeczny i gospodarczy wielu Amerykanów uległ zmniejszeniu.
- Naród potrzebuje przywództwa oddanych „Odbudowujących”, którzy posiadają pięć cech niezbędnych do rozwiązania złożonych problemów.
- „Autentyczność 24-7” pomaga liderom ułatwiać pozytywne zmiany.
- „Zdolność do kompleksowości” pozwala liderom przyswajać ogromne ilości informacji, myśleć kreatywnie i radzić sobie z niejednoznacznością.
- Generosity Mindset” umożliwia liderom zjednoczenie ludzi o zakorzenionych poglądach i przeciwstawnych priorytetach.
- „Przekonania dotyczące danych” pozwalają skupić uwagę ludzi, zapewniają jasność i stanowią podstawę do opracowania rozwiązań akceptowanych przez obie strony.
- „Biegłość międzysektorowa” wyposaża liderów w umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami w sferze publicznej, prywatnej i non profit.
Tradycyjne cechy przywódcze pozostają istotne, ale przyszłe wyzwania będą wymagały również nowych umiejętności przywódczych.
Podsumowanie
Liderzy muszą poradzić sobie z pięcioma megawyzwaniami, przed którymi stoi amerykańskie społeczeństwo.
Pierwszym megawyzwaniem, przed którym stoją Stany Zjednoczone, jest podwójny problem nierównego dostępu do technologii i wzmacniającego efektu nowoczesnych mediów. Drugim jest zniszczenie dokonane przez COVID-19. Trzecim jest odchodzenie systemów przekonań ludzi od centrum w kierunku skrajności, tendencja, która utrudnia wielu ludziom empatię i nawiązywanie kontaktów. Czwartym wyzwaniem jest dzisiejszy powolny, nierówny postęp w zaspokajaniu potrzeb społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych narodu. Piątym jest szybkie obalanie wcześniej przyjętych zwyczajów i standardów.
„Nasze czasy są nie tylko powodem do niepewności, ale także szansą dla nowych liderów, którzy muszą wystąpić”.
Stan infrastruktury Stanów Zjednoczonych jest analogiczny do stanu, w jakim znajdują się ich wymagające systemy społeczne, gospodarcze i opieki zdrowotnej. Te megawyzwania wysunęły się na pierwszy plan na fali jasności i świadomości społecznej, która nastąpiła po zamordowaniu przez policjanta George’a Floyda, czarnego mężczyzny, w Minneapolis. Zabójstwo to było punktem zwrotnym w historii Ameryki. Ten punkt zwrotny stwarza możliwość zrzucenia starych sposobów, które już nie służą społeczeństwu, i wytyczenia nowych ścieżek.
W XXI wieku postęp społeczny i gospodarczy wielu Amerykanów uległ zmniejszeniu.
Korzyści gospodarcze z drugiej połowy XX wieku nie przeniosły się na pierwsze dwie dekady XXI wieku. Postęp został spowolniony lub zatrzymany. Dochody klasy średniej kurczą się, a przepaść między posiadającymi a nieposiadającymi rośnie.
Wiele firm stwierdza, że koszty opieki zdrowotnej pochłaniają większość inwestycji w pracowników. Kiedy ludzie otrzymują podwyżkę wynagrodzenia, często wydają ją na opiekę zdrowotną. Ponieważ średnia długość życia Amerykanów spadła – ostatnio o trzy lata – zadłużenie z tytułu opieki zdrowotnej stało się główną przyczyną bankructwa jednostek i małych firm.
„Kiedy mówi się o tym, co ukradło amerykański sen, to nie jest to imigracja; to w większości nie jest technologia. Jest to absolutnie i przede wszystkim koszt opieki zdrowotnej, ale z jakiegoś powodu ta historia wydaje się być w dużej mierze nieopowiedziana.”
Po 35 latach stałego postępu, w latach 2005-2020 możliwości awansu w społeczeństwie amerykańskim spłaszczyły się lub zmniejszyły. Dziś 61% rodziców uważa, że ich dzieci nie osiągną swojego poziomu życia.
Dostęp do najnowszych technologii jest niezbędny w opartej na wiedzy gospodarce USA, ale nie każdy ma ten dostęp. W wielu gminach wiejskich brakuje szybkiego Internetu. Dzisiejsze media dostarczają wiadomości dostosowane do istniejących przekonań swoich odbiorców. Takie silosy informacyjne potwierdzają indywidualne uprzedzenia, więc zamiast być świadomymi wyborcami, ludzie są często bombardowani błędnym myśleniem grupowym.
Naród potrzebuje przywództwa oddanych „Odbudowujących”, którzy posiadają pięć cech niezbędnych do rozwiązywania złożonych problemów.
Stany Zjednoczone stoją przed złożonymi, pilnymi wyzwaniami. Infrastruktura społeczna, gospodarcza i zdrowotna, na której opiera się społeczeństwo obywatelskie, jest w bardziej krytycznym stanie niż przez ostatnie dziesięciolecia. Znalezienie rozwiązań wymaga „odbudowy” – liderów, którzy łączą umiejętności i cechy osobowościowe, aby stawić czoła rosnącym wyzwaniom gospodarczym, społecznym i zdrowotnym.
Odbudowujący to liderzy, którzy likwidują silosy, zajmują się nierównościami, budują lepsze społeczności i zmuszają organizacje publiczne i prywatne do działania w najlepszym interesie każdej warstwy społecznej. Liderzy ci posiadają pięć kluczowych cech:
- „Autentyczność 24-7” pomaga liderom ułatwiać pozytywne zmiany.
Odbudowujący muszą uczynić z autentyczności zasadę działania, aby zdobyć i utrzymać zaufanie. Autentyczni liderzy pokazują, że są prawdziwi wobec siebie i innych.
Wielu liderów 24-7 Autentycznych znajduje siłę w swoich duchowych przekonaniach. Weźmy pod uwagę Andy’ego Lipkisa, który wcześnie zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej, organizując program sadzenia miliona drzew w Los Angeles z okazji Olimpiady w 1984 roku. W latach 90. doprowadził do współpracy agencji wodnych, sanitarnych i przeciwpowodziowych Los Angeles w celu stworzenia zrównoważonego zaopatrzenia w wodę oraz zapobiegania powodziom i zanieczyszczeniom.
„Siły, które trzymają mnie w ryzach, oprócz ludzkich opinii, są całkowicie związane z tym, że mówię prawdę. (Andy Lipkis) „
Negatywne wiadomości rozchodzą się szybciej niż pozytywne, dlatego obecnie trudniej jest stworzyć autentyczną reputację niż jeszcze dziesięć lat temu. W takiej sytuacji zaufanie, które buduje Pan jako autentyczny lider, jest niezbędne w sytuacji kryzysowej, czego przykładem jest Doug Ulman, osoba, która przeżyła raka i prezes organizacji charytatywnej Lance’a Armstronga, Livestrong. Stanął on na czele organizacji, gdy media ujawniły, że Armstrong stosował leki wspomagające osiągi. Szczerość, przejrzystość i rezerwuar zaufania Ulmana uchroniły Livestrong przed upadkiem wraz z jej założycielem.
- „Zdolność do kompleksowości” pozwala liderom przyswajać ogromne ilości informacji, myśleć kreatywnie i radzić sobie z niejednoznacznością.
Odbudowujący, którzy potrafią radzić sobie ze złożonością, potrafią przetwarzać duże ilości informacji, pozostają otwarci i elastyczni w swoim myśleniu, szybko dostosowują się do zmian i aktywnie słuchają, aby zebrać informacje od różnych osób i źródeł. Gdy Państwa firma staje przed złożonym, wielopłaszczyznowym wyzwaniem, należy włączyć kobiety do stołu. Często są pomijane, mimo że kobiety zazwyczaj potrafią zachować obiektywizm i znaleźć równowagę między siłą a empatią. Raport McKinsey & Company z 2015 roku wykazał, że zróżnicowane firmy osiągają lepsze wyniki niż firmy jednorodne.
„W nadchodzącym dziesięcioleciu trzeba odbudować naród… Musimy mieć liderów gotowych przejąć odpowiedzialność za zmiany zachodzące wokół nas”.
Aaron Hurst, autor książki „The Purpose Economy” i dyrektor generalny platformy peer-coachingowej Imperative, uważa, że liderzy muszą przyjmować niepewność, wykazywać się wrodzoną ciekawością oraz zachowywać zdolność do adaptacji i empatię w obliczu zmian.
- Generosity Mindset” umożliwia liderom zjednoczenie ludzi o zakorzenionych poglądach i przeciwstawnych priorytetach.
Rosanne Haggerty jest budowniczym, którego praca opiera się na hojności. Założyła Common Ground, organizację non-profit zajmującą się likwidacją bezdomności. Po stworzeniu rozwiązań mieszkaniowych dla ponad 4500 osób w rejonie Nowego Jorku, Haggerty w 2011 r. uruchomiła Community Solutions, a w 2015 r. rozpoczęła Built for Zero, aby pracować nad rozwiązaniem problemu bezdomności i pomóc ludziom w nawiązaniu kontaktu z osobami bezdomnymi.
W dzisiejszym społeczeństwie przesunięcie w kierunku systemów przekonań o skrajnych stanowiskach utrudnia zbliżenie ludzi. Jednak liderzy muszą znaleźć wspólny język wśród ludzi o różnych poglądach, szanując jednocześnie perspektywę każdego z nich.
„Bycie budowniczym z nastawieniem na szczodrość to absolutnie światopogląd. Chodzi o podejście do pracy, sposób postrzegania zmiennych w grze i złożonego równania w poszukiwaniu rozwiązań. „
Hojność tworzy podnoszące na duchu poczucie wspólnoty, wzmacnia zdrowie psychiczne i poczucie dobrobytu. Maya Enista Smith, córka imigrantów w pierwszym pokoleniu, jest dyrektorem generalnym Born This Way Foundation, organizacji non-profit, która zajmuje się dokumentowaniem problemów zdrowia psychicznego młodzieży, aby pomóc jej w uzyskaniu środków. Uważa, że hojność łagodzi konflikty, przyciąga wyjątkowych ludzi do wspólnej sprawy, tworzy wzajemne relacje, zwiększa inwestycje i darowizny.
Kierownik projektu Bridge Home Apryle Brodie łączy hojność z umiejętnością pracy ze złożonością. Zarządza 15 biurami Bridge Home w Los Angeles, rozwiązując skomplikowane problemy, odpowiadając na wątpliwości wyborców i rozdzielając zasoby. Jako rekonstruktorka szuka raczej rozwiązań transformacyjnych niż transakcyjnych. Zyskała przydomek „łącznika”, ponieważ tworzyła więzi w rozwiązywaniu problemów między ludźmi o różnych poglądach.
- „Przekonanie dotyczące danych” skupia uwagę ludzi, zapewnia jasność i stanowi podstawę do opracowania rozwiązań akceptowanych przez obie strony.
Menedżerowie często korzystają z danych, aby mierzyć skuteczność programów społecznych, ale informacje są równie potężne, gdy liderzy stosują statystyki w czasie rzeczywistym, aby rozwijać nowe podejścia i informować o codziennych działaniach.
Jeff Edmondson zainicjował inicjatywę StriveTogether, mającą na celu budowanie wsparcia dla dzieci w regionie Cincinnati i Northern Kentucky. Zebrał przedstawicieli P&G, Miejskiej Komisji Rekreacji, systemu szkół publicznych i innych podmiotów społecznych. Każda osoba miała swój własny program i pomimo zaangażowania w program, nie mogli się porozumieć co do dalszych działań. Gdy Edmondson zwrócił uwagę na dane empiryczne, ich uwaga przesunęła się na konkretne wyniki i udało się osiągnąć porozumienie.
„Z danymi postęp nie jest zapewniony. Bez danych postęp jest prawie niemożliwy. „
Metody stosowane w Data Conviction w celu osiągnięcia pozytywnych zmian w społeczności opierają się na następujących zasadach:
„Żadne dane nie stoją samodzielnie” – Analizować dane w określonym kontekście, takim jak rasa, płeć lub cechy społeczno-ekonomiczne.
„Dane nie są użyteczne jednorazowo, ale muszą być ciągłe i spójne, aby nadawać kierunek.
„Dane muszą być na pierwszej linii” – Należy dzielić się danymi z pracownikami pierwszej linii, aby uzyskać połączenie i motywację oraz wzbudzić poczucie pilności.
„Niech dane pokażą, jak przebiega praca.
„Musi być współwłasność i współtworzenie” – Uzyskanie akceptacji poprzez dzielenie się danymi z osobami, które są odbiorcami inicjatywy poprawy jakości życia społeczności.
„Dane nie muszą być doskonałe, ale muszą być wystarczająco dobre, aby ułatwić podejmowanie decyzji.
- „Płynność międzysektorowa” wyposaża liderów w umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami w sferze publicznej, prywatnej i non profit.
Kiedyś organizacje pozostawały na swoich własnych torach. Teraz, jeżeli firma prywatna chce rozwijać globalny łańcuch dostaw, musi nawiązać współpracę z międzynarodową organizacją non-profit. Michelle Nunn, Dyrektor Generalny CARE USA, opisuje, jak agencja ta nawiązała współpracę z Cargill w Afryce Zachodniej, aby wykorzystać swój łańcuch dostaw i poprawić życie miejscowych rolników. W zdrowej, symbiotycznej i długotrwałej relacji Cargill i CARE wzajemnie wykorzystują swoje wysiłki.
Liderzy sektora prywatnego muszą poruszać się po sektorach publicznym i non-profit w swoich społecznościach. Liderzy sektora społecznego muszą zjednoczyć się z organizacjami publicznymi, aby rozwiązać problemy społeczne i osiągnąć trwały postęp. Liderzy potrzebują Cross-Sector Fluency, aby szukać nowych strategii i rozwiązań w każdym sektorze.
„Rozwiązywanie wielkich wyzwań będzie wymagało od wielu liderów mniejszej silosowości i większej płynności międzysektorowej.”
Sudha Nandagopal, Dyrektor Generalny sieci filantropijnej Social Venture Partners International, doskonale radzi sobie ze złożonością i posiada wysoki poziom płynności międzysektorowej, wynikający z jej doświadczenia na arenie publicznej, prywatnej i w organizacjach non-profit. Łączy ludzi o różnych priorytetach, aby znaleźć wzajemnie korzystne rozwiązania.
Obecnie, gdy sektor prywatny nie może już dłużej ignorować potrzeb społeczeństwa ani skupiać się wyłącznie na zyskach i jednorodnych interesariuszach, prezesi największych firm przyjmują do wiadomości i obiecują działania na wielu poziomach.
Tradycyjne cechy przywódcze pozostają istotne, ale wyzwania przyszłości będą wymagały również nowych umiejętności przywódczych.
Najskuteczniejsi liderzy łączą w sobie cechy osobowościowe budujące. Na przykład ktoś, kto jest hojny i potrafi zarządzać złożonością, jest w stanie dostrzec połączenia i możliwości. Data Conviction sama w sobie nie jest empatyczna, ale w połączeniu z autentycznością staje się bardziej wszechstronna i potężna.
„Inny świat wymaga różnych liderów o różnych cechach”.
Odbudowująca Trish Millines łączy te cechy. Została pierwszym dyrektorem ds. różnorodności w Microsofcie, gdzie wspierała kobiety kolorowe w branży technologicznej. Odeszła z Microsoftu w 1996 roku, aby założyć Technology Access Foundation (TAF), której celem jest wyeliminowanie nierówności rasowych w edukacji technicznej w szkołach publicznych. Millines wykazuje się hojnością i autentycznością. Biegle pracuje z danymi, sumiennie zarządza złożonością i ma zdolności, które rozciągają się na wiele sektorów.
O Autorze
Paul Shoemaker jest prezesem założycielem Social Venture Partners International. Autor książki „Can’t Not Do” jest konsultantem ds. zmian społecznych w dużych korporacjach.