Jakimi metodami można poza salą szkoleniową rozwijać kreatywność i innowacyjność załogi? Oto nasza najnowsza gra szkoleniowa.

Dzisiaj na naszym firmowym blogu prezentujemy naszą autorską  grę, która czasami uatrakcyjnia prowadzone przez nas wyjazdy integracyjne, imprezy team building,  albo szkolenia HR.  Jest to zabawa typowo fabularna, o niebiznesowej charakterystyce – nie polecamy jej każdej grupie uczestników zajęć. Podczas jej prowadzenia musimy zagwarantować adekwatny poziom zabezpieczeń: oprzyrządowanie, stosowny instruktaż BHP, uprawniona obsługa instruktorska.  Publikujemy tu całościowy regulamin symulacji – do zastosowań niekomercyjnych, jedynie dla konsultantów non profit lub wewnętrznych.

15 najbardziej typowych ról w jednostkach specjalnych (antyterrorystycznych, szturmowych, wsparcia zwiadowczego lub szpiegowskiego itp.) to:

  1. Dowódca drużyny/strateg
  2. Snajper
  3. Saper/specjalista ds. ładunków
  4. Zwiadowca (przygotowuje analizy terenowe, topograficzne, opracowuje mapy)
  5. Członek drużyny szturmowej (typowy komandos biorący udział w akcjach jako jeden z żołnierzy, mistrz walki wręcz, pracy z bronią w warunkach bliskiego zasięgu, osoba bardzo wytrzymała sprawna fizycznie, zdolna poruszać się niezauważenie w warunkach miejskich i terenowych,  osoba zdolna przetrwać w możliwie każdych warunkach geograficzno-klimatycznych)
  6. Negocjator
  7. Analityk (zdobywanie i przetwarzanie informacji, biały wywiad – czyli zdobywanie cząstkowych informacji jawnych, które w połączeniu ze sobą dają nową ważną wiedzę)
  8. Kryptolog/szyfrant (łamanie kodów, szyfrowanie komunikatów)
  9. Lekarz/ratownik
  10. Pilot śmigłowca
  11. Mechanik (naprawy sprzętu, włamania – zamki mechaniczne)
  12. Szpieg (specjalista od pozyskiwania informacji w rozmowie, selekcji danych, odgrywania ról innych osób, teorii kłamstwa i manipulacji, itp.)
  13. Łącznościowiec/elektronik (radio, alarmy, czujniki, zamki elektroniczne itp)
  14. Haker/informatyk
  15. Tłumacz (znawca lokalnego języka)
  16. Tubylec (o wyglądzie podobnym do wyglądu miejscowych, idealnie gdy tłumacz i tubylec to ten sam człowiek). Tubylec (zwany też twarzą lub frontmenem) jest osoba, która w niejawnych misjach zagranicznych ni rzuca się w oczy (jest podobny do mieszkańców). Może więc pokazywać się publicznie tak gdzie białych jest niewielu, np. robić zakupy, wynająć samochód itp.

Często jedna osoba łączy 2 lub 3 niesprzeczne ze sobą role (np. snajpera i dowódcy). Zasadą jest dublowanie ról, by np. gdy zginie negocjator, ktoś inny mógł go zastąpić.

Nie w każdym zespole potrzebne jest obsadzenie każdej roli. Inne zadania maja jednostki szturmowe, a inne antyterrorystyczne – stąd też role zespołowe mogą się różnić.

Waszym zadaniem jest sformowanie 2 maks. siedmioosobowych zespołów do 2 akcji:

  1. Odbicie zakładników wziętych w banku. W środku Warszawy bandycie włamali się do skarbca banku i wzięli zakładników (pracowników skarbca), teraz czekają i żądają helikoptera.
  2. Zdobycie dowodu na to, że Afganistan posiada broń nuklearną – włamanie do laboratorium prowadzonego pod przykrywką farmy w górskim regionie kraju

Tylko tyle wiecie o tych akcjach. Resztę musicie sobie dopowiedzieć sami.

Waszym zadaniem jest

  1. wybranie spośród siebie składu dwóch zespołów i uzasadnienie tego wyboru
  2. ustalenie, kto pełni które role i uzasadnienie tego wyboru
  3. uzasadnienie, że obsadziliście wszystkie niezbędne do danej  akcji role

 

Rate this post