Czego liderzy mogą się nauczyć z podejścia FBI do wydajności w stresie? Wiele, mówi były asystent dyrektora FBI Frank Figliuzzi. Federalne Biuro Śledcze USA poddaje pracowników ścisłej kontroli i wysokim standardom. Dzięki doborowi odpowiednich ludzi i natychmiastowemu zaszczepieniu wartości, naruszenia kodeksu postępowania są rzadkie. Kodeks FBI opiera się na „7 C”: Kodeks, Zachowanie, Jasność, Konsekwencje, Współczucie, Wiarygodność i Spójność. Jasność zapewnia, że wszyscy pracownicy FBI wiedzą, jak mają się zachowywać w oparciu o wartości grupy. FBI ustala jednoznaczne zasady i jasne konsekwencje. Współczucie jest wbudowane w proces zgodności, aby zapewnić przyswojenie wartości i wiarygodność. Figliuzzi opisuje, czego mogą się Państwo nauczyć od FBI, kładąc nacisk na profesjonalizm, jasność, współczucie i wiarygodność.

Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze szkolenia z przywództwa.

Take-Aways

  • FBI starannie dobiera i pielęgnuje swoich pracowników. Agenci są poddawani ogromnej kontroli przed i po zatrudnieniu przez FBI.
  • Kultura FBI opiera się na przywództwie i wynikach opartych na wartościach. Pracownicy FBI rozliczają się nawzajem, ponieważ są częścią organizacji.
  • Pierwszym krokiem do osiągnięcia wysokiego poziomu wydajności opartej na wartościach jest opracowanie podstawowych wartości, takich jak 7 C FBI: „Kodeks, Zachowanie, Jasność, Konsekwencje, Współczucie, Wiarygodność i Spójność”.
  • FBI działa z powodzeniem w warunkach dużego stresu, ponieważ pracownicy przyswajają sobie jego wartości.
  • Prawdziwe historie z życia FBI ilustrują 7 C. Liderzy mogą zastosować podejście FBI, aby osiągnąć optymalną wydajność.


Podsumowanie

FBI starannie dobiera i pielęgnuje swoich pracowników. Przed i po zatrudnieniu agenci są poddawani bardzo dokładnej kontroli.
Federalne Biuro Śledcze (FBI) zatrudnia ponad 35 000 pracowników w Stanach Zjednoczonych i za granicą, a mimo to tylko niewielki procent pracowników spotyka się z zarzutami lub odkryciami dotyczącymi niewłaściwego postępowania. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy są ściśle sprawdzani w momencie składania aplikacji, a także dlatego, że wartości i kultura organizacyjna FBI są silnie nauczane i przyswajane.

„Nikt nie ocenia Biura bardziej surowo niż ono samo. „
Kodeks FBI wypływa bezpośrednio z jego podstawowych wartości, „7 C”: Kodeks, Zachowanie, Jasność, Konsekwencje, Współczucie, Wiarygodność i Spójność. Wszystkie organizacje powinny opracować i rozpowszechnić swoje podstawowe wartości, a następnie promować kodeks postępowania, który odzwierciedla te wartości. FBI uznało uczciwość pod przysięgą za jeden z podstawowych elementów swojego kodeksu. Dlatego wszyscy pracownicy wiedzą, że zostaną zwolnieni, jeżeli będą kłamać pod przysięgą. Każda organizacja może zadać sobie pytanie, jaki rodzaj zachowania najbardziej szkodzi jej marce i misji, a następnie ustalić jasne konsekwencje.

Podobnie jak wszystkie skuteczne kodeksy postępowania, kodeks FBI odzwierciedla podstawowe wartości organizacji i określa listę obowiązków, które są przykładem tego kodeksu. W przypadku FBI zaczyna się to od przestrzegania Konstytucji USA.

Kultura FBI opiera się na przywództwie i wynikach opartych na wartościach. Pracownicy FBI rozliczają się nawzajem, ponieważ są częścią konserwatorium.
FBI chroni swoje wartości, ucząc swoich pracowników, że są odpowiedzialni za coś większego niż oni sami – za integralność instytucjonalną organizacji. Koncepcja zachowania wartości zaczyna się już na początku, gdy nowi agenci są przydzielani do badania wypadków samochodowych swoich kolegów z FBI, i rozciąga się na kierownictwo, gdzie liderzy muszą przyjmować zadania związane z audytem i sprawami wewnętrznymi. Rygorystyczne audyty przeprowadzane przez Wydział Inspekcji FBI regularnie zapewniają standardy działania w całej agencji. Kontrole te służą również jako lekcje przywództwa dla osób przeprowadzających audyty.

To ćwiczenie uczy zbiorowej ostrożności: koncepcji, że indywidualne działania mają konsekwencje instytucjonalne. Wydział Kontroli FBI sprawdza wszystkie swoje biura i programy, z reguły raz na trzy lata. Jego liderzy rozliczają się wzajemnie.

Konserwatyzm wymaga poświęcenia – często nieobecności na wakacjach i w rodzinie, wyczerpania fizycznego i psychicznego, a czasem nawet najwyższej ofiary w postaci śmierci na służbie. Pracownicy FBI są narażeni na często niepokojące i tragiczne wydarzenia, a w pracy spotykają się z dużym stresem psychicznym. Agenci rutynowo mają do czynienia z głęboko niepokojącymi dowodami. Na przykład śledczy musieli wysłuchać nagrania z kokpitu z ostatnich minut życia dwóch pilotów niedbale załadowanego samolotu towarowego, który rozbił się po starcie z międzynarodowego lotniska w Miami w 1997 roku.

„Kodeks bez konsekwencji jest tylko dekoracją, a w najgorszym razie niebezpiecznym oszustwem”.
Zaangażowanie w ochronę przyrody może mieć również śmiertelne konsekwencje. 11 kwietnia 1986 r., w jednym z najgorszych dni w historii FBI, agenci Jerry Dove i Benjamin Grogan zginęli w długotrwałej walce z podejrzanymi o napad na bank w Miami; na ich cześć FBI nazwało tamtejsze biuro terenowe. Zbiorowa ochrona kultywuje doskonałość pracowników, na przykład poprzez powierzenie każdemu członkowi Biura odpowiedzialności za większą misję.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia wysokich wyników opartych na wartościach jest opracowanie podstawowych wartości, takich jak 7 C FBI: „Kodeks, Zachowanie, Jasność, Konsekwencje, Współczucie, Wiarygodność i Spójność”.
Krytycznym aspektem kodeksu FBI jest jasność. Jasne zasady wskazują agentom granice, których nie wolno im przekraczać. Najgorszym naruszeniem jest nieuczciwość pod przysięgą. W oświadczeniu złożonym pod przysięgą jeden z agentów stwierdził, że trzykrotnie korzystał z samochodu FBI, aby zawieźć swoją córkę do przedszkola. Dowody później wykazały, że zrobił to 14 lub więcej razy. 30-dniowe zawieszenie bez wynagrodzenia to minimalna kara za nieoficjalne korzystanie z „bucaru” i za przewożenie nieuprawnionego pasażera. FBI zwolniło agenta i wygrało walkę prawną o jego zwolnienie w Sądzie Apelacyjnym USA.

Gdy liderzy podejmują kapryśne decyzje o dyscyplinowaniu członków organizacji, takie zachowanie podważa ich wiarygodność i zgodność organizacji ze standardami. Biuro Odpowiedzialności Zawodowej (OPR) FBI oferuje pracownikom listę konsekwencji za każde naruszenie kodeksu. Pracownicy, którzy piją i prowadzą samochód, podlegają karom od 30-dniowego zawieszenia do zwolnienia z pracy.Aby podtrzymać swoje wartości, FBI akceptuje organizacyjne konsekwencje swoich działań, nawet jeśli zagraża to śledztwom.

Biuro stara się również wyjaśnić tak chaotyczne sytuacje, jak atak terrorystów na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r. przy użyciu porwanych samolotów pasażerskich. Biuro i agencje wywiadowcze USA szybko zidentyfikowały porywaczy i źródła ich wsparcia, w tym głównego planistę ataku, Osamę bin Ladena.

FBI działa z powodzeniem w warunkach wysokiego stresu, ponieważ jego pracownicy przyswajają sobie jego wartości.
Biuro okazuje współczucie, kolejny fundamentalny aspekt swojego kodeksu, ofiarom przestępstw poprzez Wydział Pomocy Ofiarom i inne programy nieznane większości Amerykanów. Na przykład rodziny Amerykanów zamordowanych w zamachach terrorystycznych kwalifikują się do pomocy z Programu Terroryzmu i Jurysdykcji Specjalnych, podobnie jak ofiary ranne w takich zamachach. Program Child Victim Services zapewnia, że interakcje z dziećmi w programie są odpowiednie do wieku każdego dziecka.

Od momentu rozpoczęcia krajowej inicjatywy Innocence Lost w 2003 roku, pomogła ona FBI odzyskać lub zidentyfikować prawie 7000 dzieci sprzedawanych w celach seksualnych i skazać ponad 2800 handlarzy.

Przejrzystość decyduje o wiarygodności organizacji i o tym, jak duże zaufanie wzbudza. Biuro Odpowiedzialności Zawodowej FBI wyszczególnia w kwartalnym raporcie działania dyscyplinarne niezidentyfikowanych agentów. Taka instytucjonalna przejrzystość przypomina pracownikom, co stanowi wykroczenie i jakich kar mogą się spodziewać. FBI honoruje doskonałość poprzez Program Medali Honorowych.

„Nie trzeba być doskonałym, aby być wiarygodnym, wystarczy pasja, aby zrobić to dobrze. „
Wiarygodność organizacji opiera się na przekonaniu, że obiektywnie bada ona i osądza wykroczenia. FBI traktuje przewinienia swoich liderów bardziej surowo niż złe zachowanie swoich agentów. Biuro zwolniło zastępcę dyrektora Peter Strzok po tym, jak wewnętrzne dochodzenie ujawniło, że pisał on teksty krytykujące byłego prezydenta Donalda Trumpa, gdy pomagał Biuru w badaniu powiązań między Rosją a kampanią prezydencką Trumpa w 2016 roku.

Pracownicy mogą zgłaszać niewłaściwe zachowania kolegów do wielu jednostek FBI, w tym do OPR, Biura Uczciwości i Zgodności, Wydziału Inspekcji i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wszystkie wykroczenia prowadzą do działań dyscyplinarnych. Wiele spraw kończy się poradą lub ustną naganą, której FBI nie umieszcza w aktach osobowych pracownika.

Wiarygodność FBI podtrzymuje jej misję egzekwowania prawa. W ramach poważnego testu swojej wiarygodności, Biuro uniemożliwiło kiedyś odlot załadowanego samolotu pasażerskiego z lotniska w Atlancie na podstawie przekonania FBI, że grupa pasażerów w szafranowych turbanach planuje zamordować indyjskiego urzędnika, który znajdował się na pokładzie. Agenci rozmawiali z wszystkimi pasażerami, sprawdzili wszystkie bagaże i nie znaleźli żadnych podejrzanych o zamach. Po powrocie do Indii indyjski urzędnik i jego ochrona zostali zastrzeleni w jadącym samochodzie.

Prawdziwe historie FBI ilustrują 7 C. Liderzy mogą zastosować podejście FBI, aby osiągnąć optymalną wydajność.
FBI jest oddane wewnętrznemu dochodzeniu, samooczyszczaniu i orzekaniu, co pokazało w przypadku Roberta Philipa Hanssena, pracownika FBI, który przez 20 lat pracował jako szpieg dla Rosji. Obecnie odbywa on 15 kolejnych wyroków dożywocia w federalnym więzieniu typu supermax w Kolorado. Hanssen dołączył do FBI w 1979 roku i do 1982 roku dostarczał Rosjanom tajne dokumenty.

FBI zdawało sobie sprawę, że służby wywiadowcze mają kreta, ale początkowo podejrzewało kogoś w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), zanim dowody wskazały na Hanssena. Wśród innych, niegdyś tajnych informacji, Hanssen dostarczał amerykańskie plany wojny jądrowej, nowe projekty broni i tożsamości oficerów rosyjskiego wywiadu rządowego, którzy szpiegowali dla rządu USA. Rosja rozstrzelała aż 10 z nich.

Wiarygodność jest szczególnie ważna w sprawach o korupcję prowadzonych przez FBI przeciwko policjantom, politykom i urzędnikom państwowym. Na przykład Jimmy Dimora był komisarzem hrabstwa Cuyahoga (Cleveland, Ohio) w latach 1998-2010 i burmistrzem przedmieścia przez 17 lat. Wykorzystywał swój urząd do pobierania łapówek od właścicieli firm, czyniąc z hrabstwa de facto syndykat przestępczy.

FBI rozpoczęło odbudowę wiarygodności władz hrabstwa w lipcu 2008 roku, kiedy to agenci z nakazami przeszukania dokonali nalotu na wiele miejsc w Cleveland i przejęli akta, pudła i komputery. Ostatecznie Biuro uzyskało wyroki skazujące wobec ponad 70 oskarżonych, w tym liderów biznesu, kontrahentów, pracowników rządowych, dwóch sędziów hrabstwa i rewidenta hrabstwa. Sąd przekonał Dimorę o słuszności 32 zarzutów, w tym o przekupstwo i wymuszanie haraczu. Obecnie odbywa on karę 28 lat pozbawienia wolności. W 2009 roku wyborcy zatwierdzili zmianę w strukturze rządu hrabstwa Cuyahoga, aby zapobiec podobnym nadużyciom.

Liderzy w każdym miejscu mogą nauczyć się stosować podejście FBI do optymalnej wydajności.
Organizacje i osoby prywatne podkopują się, gdy nie potrafią bronić swoich zasad. FBI zachowuje swoje wartości konsekwentnie, nawet w stresujących okolicznościach, ponieważ Biuro wywyższa pracowników, którzy demonstrują jego wartości i daje im prawo do wypowiadania się. Po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. FBI rozpoczęło poważną zmianę w swojej misji – od badania takich zamachów po ich wystąpieniu do przewidywania i zapobiegania im.

Agenci obserwowali przesłuchania więźniów w amerykańskiej bazie wojskowej w Zatoce Guantanamo na Kubie (GTMO) i zdali sobie sprawę, że wojsko i CIA stosują zasady przesłuchań, które sprawiają, że wszelkie zeznania są bezwartościowe jako dowód w amerykańskim sądzie karnym. Ta niespójność skłoniła prezydenta George’a W. Busha do utworzenia Grupy ds. Przesłuchań o Wysokiej Wartości, w której skład weszło wiele agencji z FBI na czele.

Regularne spotkania informacyjne na wszystkich szczeblach FBI wzmacniają w pracownikach przekonanie, że wiedzą, jak dokonywać właściwych wyborów. W jednym z przykładów, który mogą zaadaptować inne organizacje, FBI wykorzystuje briefingi jako fora dla agentów do podsumowania stanu ich spraw lub przekazania aktualnych informacji na temat ich zespołów, biur terenowych lub programów krajowych. Te szczere dyskusje stają się seminariami na temat podejmowania decyzji.

Podczas gdy FBI prowadziło śledztwo w sprawie zamachów z 11 września, krytycy opowiadali się za podziałem Biura na dwie agencje – jedną do aresztowania przestępców i drugą do zbierania informacji wywiadowczych. Poparcie dla tej propozycji zmalało częściowo dlatego, że ustawodawcy rozmawiali z urzędnikami w Wielkiej Brytanii i Kanadzie – w obu tych krajach istnieje krajowa policja i oddzielna agencja, która potajemnie zbiera dane wywiadowcze – i dowiedzieli się o biurokracji, jaką stwarza taki podział obowiązków.

W Kanadzie Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) zajmuje się sprawami karnymi dotyczącymi zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, których źródłem jest zazwyczaj Canadian Security Intelligence Service (CSIS). Amerykańska społeczność wywiadowcza wezwała RCMP do zatrzymania podejrzanego o szpiegostwo rosyjskie Jeffreya Paula Delisle, podporucznika Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej w Halifaksie. Miał on dostęp do informacji niejawnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii. Ale Mounties czekali, aż CSIS zbuduje swoją sprawę przeciwko Delisle. Tymczasem on nadal przekazywał tajemnice.

Proces aresztowania Delisle’a trwał tak długo, że FBI rozważało próbę zwabienia Delisle’a do Stanów Zjednoczonych, aby aresztować go pod swoimi zarzutami. Ostatecznie otrzymał on wyrok 20 lat więzienia w Kanadzie.

Agencja zamiast się dzielić, zreorganizowała się. Nowi agenci FBI i analitycy wywiadu (IA) szkolą się teraz razem, przygotowując się do wspólnej pracy w biurach terenowych. Jednak wewnętrzny mur oddziela Wydział Cybernetyczny FBI od Wydziału Kontrwywiadu – choć oba zajmują się szpiegami. FBI przesunęło swój punkt ciężkości z dochodzeń na bezpieczeństwo wewnętrzne oparte na wywiadzie. Jej adaptacja pokazuje liderom w innych środowiskach, że zachowanie wartości Państwa organizacji obejmuje znalezienie nowych sposobów ich wspierania w odpowiedzi na różne okoliczności, ryzyko i zagrożenia.

O autorze


Były agent specjalny FBI Frank Figliuzzi służył w Agencji jako asystent dyrektora, któremu powierzono kierowanie Wydziałem Kontrwywiadu. Jest analitykiem ds. bezpieczeństwa narodowego w NBC News i MSNBC.

Rate this post