W tym wpisie z Live Talks LA, aktor i reżyser Mark Harmon przeprowadza wywiad z czterogwiazdkowym admirałem Williamem McRavenem na temat jego książki „The Hero Code: Lessons Learned from Lives Well Lived”. Zdaniem McRavena, bohaterowie występują we wszystkich odmianach i na wielu płaszczyznach, w tym w wojsku, w organach ścigania, w medycynie i w organizacjach non-profit. Jego zdaniem społeczeństwo potrzebuje bohaterów jako wzorów do naśladowania dla następnych pokoleń. Jako wzory do naśladowania McRaven proponuje bohaterów, którzy wykazywali się pokorą, silnym poczuciem obowiązku, współczuciem i nadzieją.
Streszczenie oryginału tłumaczone algorytmicznie (przepraszamy za ewentualne błędy) jako materiał na nasze szkolenia z zarządzania.
Take-Aways
- Każde społeczeństwo potrzebuje bohaterów, którzy są przykładem „szlachetnych cnót”, aby inspirować i prowadzić następne pokolenie.
- Admirał William McRaven zauważył pokorę, szlachetną cnotę, u Johna McCaina i astronauty Charliego Duke’a.
- Wykonywanie swoich obowiązków, gdy wyższa władza rzuca wyzwanie, to bohaterstwo.
- Aktor Gary Sinise przypomniał admirałowi, że udzielanie pomocy humanitarnej w czasie wojny pozwala zachować człowieczeństwo.
- Wyższe wykształcenie nauczyło McRavena, że różnorodność jest integralną częścią lepszego wojska.
Podsumowanie
Każde społeczeństwo potrzebuje bohaterów, którzy są przykładem „szlachetnych cnót”, aby inspirować i prowadzić następne pokolenia.
W ciągu 37 lat służby w armii amerykańskiej i trzech lat pełnienia funkcji kanclerza Uniwersytetu Teksańskiego admirał William McRaven mówi, że miał przywilej widzieć amerykańskich bohaterów dokonujących wielkich czynów.
„Każde społeczeństwo, każda kultura potrzebuje bohaterów, aby inspirować młodsze pokolenie do bycia lepszym od obecnego”.
Postanowił napisać książkę o cechach i właściwościach bohaterów, które czynią ich inspirującymi. Rozdzielając książkę na dziesięć cnót – takich jak obowiązek i nadzieja – McRaven pokazuje, jak ludzie we wszystkich dziedzinach życia mogą być bohaterami.
Admirał William McRaven zauważył pokorę, szlachetną cnotę, u Johna McCaina i Charliego Duke’a.
Kiedy McRaven miał uzyskać potwierdzenie swojej czwartej gwiazdki, miał okazję spotkać się z senatorem Johnem McCainem, którego bardzo podziwiał za jego oddanie obowiązkom podczas pobytu w więzieniu w Wietnamie. McCain, który okazał się łatwy w rozmowie i przystępny, uścisnął rękę McRavena i podziękował mu za jego służbę. Pokora senatora zadziwiła admirała.
„Te dramatyczne wydarzenia, te dramatyczne chwile… naprawdę stały się dla mnie czymś w rodzaju lekcji”.
Przy innej okazji McRaven spotkał na kolacji starszego mężczyznę, który pytał go o jego życie i rodzinę, ale nigdy nie mówił o sobie. Admirał dowiedział się później, że tym łaskawym, skromnym człowiekiem był Charlie Duke, najmłodszy człowiek, który kiedykolwiek chodził po Księżycu.
Wykonywanie swoich obowiązków, gdy władza wyższa rzuca wyzwanie, to bohaterstwo.
Długa kariera wojskowa McRavena nauczyła go obowiązku w „porządku generalnym”, świętej hierarchii zawodu wojskowego. Kiedyś musiał odprawić prezydenta Baracka Obamę na lotnisku wojskowym, ale nie mógł przejść obok strażnika, ponieważ jego nazwisko nie figurowało na liście bezpieczeństwa.
„Jakikolwiek jest Pana obowiązek, proszę go wykonywać jak najlepiej. To szlachetna cnota, którą trzeba mieć”.
Strażnik, lotnik Erin Jackson, stał na swoim miejscu, wykonując swój obowiązek. Pomimo budzącej respekt rangi McRavena, wykonała rozkaz i odmówiła mu wejścia. Jackson powiedziała McRavenowi, że jest odpowiedzialna za wszystko „w zasięgu wzroku”. Admirał spóźnił się dziesięć minut na swoją odprawę, ale pochwalił lotniczkę Jackson za jej siłę charakteru i determinację, mówiąc jej: „W każdej chwili możesz przyjść do mnie do pracy”.
Aktor Gary Sinise przypomniał admirałowi, że udzielanie pomocy humanitarnej w czasie wojny pozwala zachować człowieczeństwo.
Kiedy McRaven był jednogwiazdkowym admirałem służącym w Afganistanie w 2006 roku, spotkał aktora Gary’ego Sinise’a, który grał sierżanta Dana w filmie Forrest Gump. Sinise wszedł do mesy pełnej ważnego personelu wojskowego i wyjaśnił, że potrzebuje pomocy w dostarczeniu przyborów szkolnych afgańskim dzieciom.
„To było naprawdę dobre uczucie, które ogarnęło nas wszystkich, gdy wiedzieliśmy, że są tam ludzie, którzy czynią dobro”.
To przypomniało McRavenowi, że wojna stawia człowieka na baczność i obawia się, że jest słaby. Ale stojąc z boku i zachowując się silnie, ryzykuje się utratę świadomości ludzkich potrzeb. Tak, byli w strefie wojny, ale afgańskie dzieci nadal potrzebowały edukacji. Sinise zaimponował admirałowi innym rodzajem odwagi.
Wyższe wykształcenie nauczyło McRavena, że różnorodność jest integralną częścią lepszego wojska.
Admirał zdawał sobie sprawę, że praca w wojsku i w szkolnictwie wyższym na Uniwersytecie w Teksasie wymaga od niego bycia służebnym przywódcą.
„Podwójmy różnorodność w wojsku. To uczyni nas lepszym wojskiem”.
W wojsku przywódcy muszą upewnić się, że ich ludzie mają środki, aby dać z siebie wszystko. Tę świadomość przeniósł na Uniwersytet w Teksasie, gdzie był odpowiedzialny za pomoc studentom w osiąganiu sukcesów. Doświadczenie codziennej różnorodności środowiska uniwersyteckiego wywarło na McRavena głęboki wpływ. Praca w szkolnictwie wyższym utwierdziła go w przekonaniu, że sukces wojska zależy od różnorodności.
O prelegentach
Emerytowany czterogwiazdkowy admirał marynarki wojennej USA, SEAL i były dowódca amerykańskich sił specjalnych admirał William McRaven napisał książkę Make Your Bed, Sea Stories: Moje życie w operacjach specjalnych, Spec Ops: Case Studies in Special Operations Warfare: Teoria i praktyka oraz The Hero Code: Lessons Learned from Lives Well Lived. Mark Harmon jest aktorem, producentem, reżyserem i byłą gwiazdą piłki nożnej, znanym z pracy w serialu telewizyjnym NCIS.