Andy Jassy, nowy dyrektor generalny Amazona, na początku swojej kariery zawodowej przez 18 miesięcy dosłownie „cieniował” założyciela Jeffa Bezosa. Był jedną z niewielu osób, które w razie potrzeby były gotowe sprzeciwić się założycielowi, ale robił to z szacunkiem i życzliwością. Jassy nie udzielił wywiadu reporterowi Bloomberg News ds. technologii Mattowi Dayowi, który zamiast tego przeprowadził wywiady z osobami z jego otoczenia. Jassy nie jest dobrze znany poza swoją branżą, ale jego praca jest. Zarządzał rozwojem usług internetowych firmy Amazon, które w 2020 r. osiągnęły przychody przekraczające 50 miliardów dolarów. Podczas gdy Amazon boryka się ze sporami na froncie globalnym, krajowym i lokalnym, Jassy – podobnie jak Bezos – patrzy na firmę i rozwiązania jej problemów w perspektywie długoterminowej.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze szkolenia menedżerskie.

Take-Aways

  • Andy Jassy, nowy prezes Amazona, choć podobny do Jeffa Bezosa, odciśnie swoje własne piętno na firmie.
  • Wczesna kariera Jassy’ego w Amazon doprowadziła do tego, że był on cieniem Bezosa jako krótkoterminowy szef sztabu.
  • Opinia publiczna niewiele wie o Jassy’m, ale szkoły biznesu już wykorzystują rozwój Amazon Web Services (AWS) pod jego kierownictwem jako studium przypadku.

Podsumowanie

Andy Jassy, nowy prezes Amazona, choć podobny do Jeffa Bezosa, odciśnie swoje piętno na firmie.
Na ubiegłorocznym spotkaniu korporacyjnym Amazon, Inc. główny mówca i nowy CEO Andy Jassy rozpoczął od omówienia problemu rasizmu w Stanach Zjednoczonych, a nie cudów oprogramowania korporacyjnego. 53-letni Jassy jest tak samo konkurencyjny jak Jeff Bezos, ale bardziej angażuje się w sprawy społeczne i ogólną kulturę.

„Przez ostatnie kilkaset lat sposób, w jaki traktowaliśmy czarnych ludzi w tym kraju, jest haniebny i… to musi się zmienić. ” (Andy Jassy)
Jassy, który 5 lipca 2021 r. objął stanowisko prezesa zarządu, potrafi trafić w sedno sprawy i zadawać celne pytania, a przy tym zachowuje się skromnie i łatwo nawiązuje kontakty z pracownikami. Chociaż Jeff Bezos pozostaje prezesem zarządu, Jassy bierze na siebie utrzymanie tempa innowacji Amazona, zajmuje się globalnymi kwestiami regulacji i poprawą relacji z pracownikami.

Etos firmy Amazon nadal stawia na pierwszym miejscu konsumentów, szybkość i oszczędność. Jednak obecne zasady przywództwa zachęcają menedżerów do przejawiania empatii i podejmowania decyzji z uwzględnieniem pracowników i potrzeb społecznych. Jassy nie mówi zbyt wiele o swoich priorytetach, nie zgodził się na wywiad w ramach tego profilu.

Ojciec Jassy’ego prowadził kancelarię prawną na Manhattanie, a Jassy dorastał w podmiejskim Scarsdale, NY. Uczęszczał na Harvard, alma mater jego ojca. Później wrócił do szkoły biznesu na Harvardzie, gdzie jego CV zobaczył szef marketingu firmy Amazon. Amazon zatrudnił go w 1997 roku.

Wczesna kariera Jassy’ego w Amazon doprowadziła do tego, że przez krótki czas był on szefem sztabu Bezosa.
W Amazon, Jassy opracował plan wejścia firmy w biznes muzyczny. Jego styl pracy był zgodny z nakazem Bezosa, że ludzie powinni „pracować długo, ciężko i mądrze”. Na początku XXI wieku Jassy został „cieniem” Bezosa, czyli tymczasowym stanowiskiem dla wybranych menedżerów. W ciągu 18 miesięcy Jassy codziennie pracowała z Bezosem. W przeciwieństwie do poprzednich cieni, Jassy był bezpośredni w stosunku do swojego szefa, ale zawsze z szacunkiem.

W tym czasie Amazon zaczął przydzielać mniejsze zespoły technologiczne do kierowania jedną usługą lub segmentem korporacji. Na podstawie doświadczeń firmy Amazon w przewidywaniu zmian w Internecie, Jassy nakreślił to, co stało się Amazon Web Services (AWS).

„Jassy zaczyna i kończy spotkania dziękując swoim zespołom, co nie jest niczym nadzwyczajnym w firmie pełnej konfrontacyjnych osobowości typu A”.
Wejście na rynek przed konkurencją dało Amazonowi ogromną przewagę, chociaż trudno jest określić, jak dużą, ponieważ Amazon do 2015 roku ukrywał dane dotyczące sprzedaży AWS w swoich korporacyjnych raportach finansowych. W 2020 roku Amazon posiadał 41% rynku usług infrastrukturalnych w chmurze obliczeniowej – ponad dwukrotnie więcej niż Microsoft.

Zanim został dyrektorem generalnym, Jassy otrzymywał e-maile o każdym zakłóceniu usług AWS. Przeglądał również komunikaty prasowe i materiały marketingowe, kierując zespołami, aby pracowały nad takimi materiałami, czasami miesiącami, zanim je przedłożą. Niektórzy pracownicy ostrzegają, że jeżeli Jassy będzie kontynuował takie podejście, wąski kanał zatwierdzania może stać się punktem krytycznym.

Niektórzy z byłych bliskich współpracowników Jassy’ego twierdzą, że naciskał on na pozwy przeciwko byłym pracownikom; Amazon utrzymuje, że tak nie jest.

Opinia publiczna niewiele wie o Jassym, ale szkoły biznesu już wykorzystują rozwój Amazon Web Services (AWS) pod jego kierownictwem jako studium przypadku.
Posiadając około 500 milionów dolarów majątku osobistego, Jassy unika szytych na miarę koszul Bezosa. Jassy nie jest też szybkim generatorem pomysłów jak Bezos, chociaż niektórzy zauważają jego zdolność do ułatwiania drogi szybkim, innowacyjnym myślicielom. Jassy jednak – podobnie jak Bezos – patrzy na sprawy długoterminowo. Obecnie Amazon ma do czynienia z globalnymi, krajowymi i lokalnymi rządami, które kwestionują jego praktyki i władzę. Sądy nie rozstrzygną tych kwestii przez lata.

„Wywiady (…) sugerują, że w poszukiwaniu nowych możliwości będzie równie twardy jak Bezos”.
Amazon walczy, pozycjonując się jako podmiot wspierający małe firmy, a jednocześnie spierając się z niektórymi członkami Kongresu. Historia nie oceni Jassy’ego na podstawie liczby członków lub klientów, których pozyska, ale na podstawie tego, czy firma okaże się wartościowym obywatelem korporacyjnym.

O autorze

Matt Day jest reporterem ds. technologii w Bloomberg News.

Rate this post