Benjamin Franklin, jeden z najbardziej niezwykłych ludzi w historii, urodził się w Bostonie w 1706 roku. W dużej mierze samouk, stał się szanowanym naukowcem, którego eksperymenty nad elektrycznością zyskały międzynarodowe uznanie. Wynalazł piorunochron, piec Franklina, okulary dwuogniskowe, szklaną harmonijkę, licznik kilometrów i wiele innych. Był człowiekiem sukcesu, który wzbogacił się jako jeden z pierwszych amerykańskich drukarzy komercyjnych. Był szanowanym działaczem obywatelskim, czołowym autorem, politykiem i teoretykiem politycznym. Wiele mądrych maksym wyrażonych w jego nieśmiertelnej książce „Poor Richard’s Almanack” pozostaje aktualnych i często cytowanych. Franklin jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych dyplomatów amerykańskich. Podczas wojny rewolucyjnej pełnił funkcję ministra do spraw Francji. Na tym stanowisku zawarł ważny sojusz polityczny z Francuzami, uzyskując kluczową pomoc wojskową i finansową. getAbstract uważa, że każdy, kto kocha historię, uzna tę porywającą autobiografię za rzadką przyjemność. Franklin był w zażyłych stosunkach z wieloma najbardziej znanymi osobami w przedrewolucyjnej Ameryce. W istocie, wydawało się, że miał osobiste kontakty z praktycznie wszystkimi zasłużonymi dla Nowego Świata. Jego autobiografia, napisana w najlepszym z ówczesnych archaicznych języków, jest literackim klasykiem. Proszę nie pozbawiać się tej wyjątkowej okazji, aby dowiedzieć się, jak wyglądały amerykańskie kolonie w czasach przedrewolucyjnych, jak to opisał niezwykły geniusz, który jako pierwszy stworzył ideę Stanów Zjednoczonych jako niezależnego narodu.

Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze szkolenia z przywództwa.

Take-Aways

  • Benjamin Franklin, choć był samoukiem, wyróżniał się w wielu dziedzinach, o czym świadczy jego autobiografia.
  • Franklin dążył do doskonałości we wszystkich aspektach swojego życia, w tym także w moralności.
  • Był odważnym duchem, oryginalnym myślicielem i urodzonym dyplomatą.
  • Wzbudzał zaufanie u wszystkich, którzy go spotykali.
  • Franklin posiadał ogromną ciekawość, która motywowała go do zostania genialnym naukowcem i wynalazcą.
  • Poor Richard’s Almanack Franklina stał się jedną z najbardziej poczytnych publikacji w koloniach amerykańskich przed wojną rewolucyjną.
  • Dzięki ciężkiej pracy jako drukarz Franklin stał się człowiekiem zamożnym.
  • Franklin stworzył pierwszą w Stanach Zjednoczonych wypożyczalnię abonamentową i pierwszą straż pożarną oraz założył instytucję, która stała się Uniwersytetem Pensylwanii.
  • Franklin pełnił liczne funkcje rządowe i ustawodawcze w Pensylwanii.
  • Na długo przed uchwaleniem Deklaracji Niepodległości Franklin przedstawił sprawę Ameryki przedstawicielowi korony angielskiej.

Streszczenie

Pochodzenie i wczesne lata
Przodkowie Benjamina Franklina wyemigrowali do Bostonu z małej angielskiej wioski Ecton w Northamptonshire, gdzie Franklinowie mieszkali od około 300 lat. Franklin był 15. dzieckiem swojego ojca Josiaha, najmłodszym synem Josiaha i jego drugiej żony Abiah. Starsi bracia Franklina zostali czeladnikami. W wieku 10 lat Franklin opuścił szkołę, aby pomóc ojcu w produkcji i sprzedaży świec. Franklin nie lubił tej pracy i miał nadzieję zostać marynarzem, ale ojciec nie chciał na to pozwolić. Ponieważ Franklin uwielbiał czytać, ojciec postanowił, że nauczy się on zawodu drukarza i zlecił 12-letniemu wówczas Franklinowi terminowanie u swojego brata Jamesa. Franklin ciężko pracował i przez całe życie pozostał zapalonym czytelnikiem.

„Hojny ojcze… Wzbogać we mnie tę mądrość, która odkrywa moje najprawdziwsze zainteresowania. Wzmocnij moje postanowienie, aby wykonać to, co ta mądrość nakazuje”.
W wieku kilkunastu lat Franklin, który został wychowany w duchu prezbiteriańskim, zaczął mieć wątpliwości co do Biblii chrześcijańskiej. Zaczął czytać książki dotyczące deizmu, filozofii, która głosi, że przekonania religijne powinny opierać się na rozumie, a nie na objawieniu. Franklin uznał argumenty deistów za bardzo mocne i od tej pory odrzucił objawienie. W późniejszym życiu zachował silną wiarę w bóstwo, ale odrzucił jako „niezrozumiałe” dekrety, które Bóg miał rzekomo przekazać bezpośrednio ludzkości.

„Zachęcaj do pilności w twoim powołaniu i nie ufaj Opatrzności”. [Nagrobek rodziców Benjamina Franklina].
W 1720 lub 1721 roku James założył gazetę „New England Courant”. Obaj bracia nie byli sobie bliscy i James często bił Benjamina. Nie chciał publikować tekstów swojego młodszego brata. Dlatego Benjamin składał anonimowo opowiadania do gazety, a James je drukował, nie wiedząc, że jego brat jest autorem. W wieku 17 lat Benjamin uciekł z drukarni brata i popłynął do Nowego Jorku. Następnie udał się do Filadelfii, gdzie pracował u różnych innych drukarzy. Sir William Keith, gubernator Pensylwanii, przekonał Franklina, aby udał się do Londynu w celu zdobycia sprzętu drukarskiego, dzięki któremu mógłby założyć gazetę w Filadelfii. Franklin pojechał, ale plan nie powiódł się. Pracował tymczasowo w drukarni w Londynie, a następnie wrócił do Ameryki, zatrzymując się najpierw w Bostonie, aby odwiedzić rodzinę. W końcu wrócił do Filadelfii, gdzie krótko pracował jako asystent kupca Thomasa Denhama. W 1727 roku Franklin i jego przyjaciele założyli Junto, organizację zajmującą się działalnością intelektualną. Na piątkowych wieczornych spotkaniach Franklin i jego rówieśnicy omawiali i dyskutowali na tematy polityczne, moralne i naukowe.

13 podstawowych cnót Franklina
W wieku 20 lat Franklin postanowił dążyć do czegoś, co nazwał „moralną doskonałością”. Planował tak ułożyć swoje życie, aby już nigdy nie popełnić błędu moralnego. Znał różnicę między dobrymi i złymi czynami. Zawsze perfekcjonista, wierzył, że jeśli tylko dobrze się zastanowi, może nie popełnić żadnego złego czynu. Wiedząc, że zawsze etyczne postępowanie wymaga czegoś więcej niż tylko determinacji, starannie wyliczył „13 cnót głównych”:

„Umiarkowanie – Nie przejadać się. Nie pić w nadmiarze.
„Milczenie – oszczędnie używać słów. Unikać nieistotnych rozmów.
„Porządek – Organizować swoje działania.
„Rezolutność – Bezbłędnie realizować zaplanowane cele.
„Oszczędność – Nigdy niczego nie marnować.
„Przemysł” – Zajmuj się ważnymi sprawami, a nie frywolnymi działaniami.
„Szczerość – Niech Pan będzie szczery we wszystkich swoich kontaktach i w sposobie mówienia.
„Sprawiedliwość – Nie wyrządzaj nikomu krzywdy.
„Umiarkowanie – Nie preferuj skrajności w jakiejkolwiek postaci.
„Czystość” – Utrzymywać w czystości swoją osobę, ubranie i dom.
„Spokój – Zawsze należy zachować pogodę ducha. Nie należy obsesyjnie zajmować się drobnymi sprawami.
„Czystość – Unikać pobłażliwości seksualnej, chyba że w celu spłodzenia potomstwa lub promocji zdrowia.
„Pokora – Wzorować swoje życie na Sokratesie i Jezusie.
„Mój brat (…) często mnie bił, co bardzo źle odbierałem”.
Codzienne przeglądanie tej listy cnót to jedno, ale Franklin zastanawiał się, w jaki sposób może uzyskać „nawyk” do tych zasad etycznych. Aby osiągnąć ten cel, stworzył małą książeczkę. Każda strona zawierała tabelę, w której cnoty były wyszczególnione w 13 poziomych kolumnach, a dni tygodnia w siedmiu pionowych kolumnach. Korzystając z tej matrycy, Franklin mógł oceniać siebie i swoje działania. Gdy popełniał błąd – a właściwie grzeszył – wobec jakiejś cnoty, zaznaczał to w matrycy (prawdziwy czarny znak). W każdym tygodniu planował starannie przestrzegać danej cnoty, zaczynając od wstrzemięźliwości. Biorąc pod uwagę 13 tygodniowe grupy, zamierzał powtarzać sekwencję oceniania cnót cztery razy w roku. Jego celem było posiadanie książki bez plam – i duszy.

Wcześnie spać i wcześnie wstawać
Mniej więcej w tym samym okresie życia Franklin opracował zdyscyplinowany plan dnia. Budził się o 5 rano, zadając sobie pytanie: „Co dobrego powinienem zrobić tego dnia?”. Po udzieleniu odpowiedzi na to ważne pytanie, mył się, modlił, planował swoje zajęcia w ciągu dnia i jadł. Pracował od 8.00 do południa, a potem robił przerwę na czytanie i posiłek. Od 14.00 do 18.00 Franklin kontynuował pracę. Następnie spożywał kolację, rozkoszował się muzyką lub rozmową i rozmyślał nad dniem. O 22.00 kładł się spać.

Własny biznes drukarski
W 1729 roku Franklin otworzył w Filadelfii własną firmę drukarską. Posiadał również sklep z artykułami piśmienniczymi, w którym sprzedawał papier, pergamin i podobne produkty. Miał tylko jednego konkurenta w branży drukarskiej, człowieka, który według słów Franklina „nie był zbytnio zainteresowany tym interesem”. Franklin dobrze sobie radził jako drukarz. W 1730 roku ożenił się z Deborą Read, młodą kobietą, którą poznał w jej domu. Stała się ona jego towarzyszką życia i pracy w warsztacie. Składała i zszywała broszury, obsługiwała klientów i kupowała materiały.

„Byłem brudny od mojej podróży (…) i nie znałem żadnej duszy ani miejsca, gdzie mógłbym szukać noclegu”.
W tym czasie Franklin zaangażował się w swoje pierwsze publiczne przedsięwzięcie, tworząc bibliotekę abonamentową. Początkowo on i jego współpracownicy pozyskali 50 subskrybentów. Każdy z nich zainwestował 40 szylingów (brytyjska moneta o wartości jednej dwudziestej funta) i zgodził się płacić 10 szylingów rocznie przez 50 lat. Osoby o obywatelskich poglądach uzupełniały te fundusze darowiznami. Początkowa liczba abonentów szybko rosła. W końcu przedsięwzięcie Franklina stało się, według jego słów, „matką wszystkich północnoamerykańskich bibliotek abonamentowych”. Dzięki jego kierownictwu czytanie stało się w Filadelfii popularne. Inne miasta szybko skopiowały jego koncepcję biblioteki. W bibliotece spędzał dużo czasu na nauce. Zaczął studiować języki i wkrótce stał się biegły w kilku z nich.

Almanach Biednego Ryszarda
W 1732 roku Franklin rozpoczął wydawanie Almanachu Biednego Ryszarda, który kontynuował przez około 25 lat, drukując około 10 000 egzemplarzy rocznie. Ten pamflet stał się popularny w całych koloniach i w Europie. Almanach zawierał praktyczne informacje, przysłowia i dowcipy.

Służba publiczna
W 1736 r. Franklin został urzędnikiem Zgromadzenia Ogólnego Pensylwanii. W następnym roku Generalny Poczmistrz, pułkownik Alexander Spotswood, powierzył Franklinowi funkcję swojego zastępcy w Filadelfii. Okazało się to lukratywnym zadaniem dla Franklina, który był teraz także właścicielem gazety. Choć pensja była niewielka, wykorzystał swoje nowe stanowisko, aby zwiększyć liczbę prenumeratorów i reklamodawców swojej gazety. Pozostając aktywnym w Junto, Franklin napisał artykuł o tym, jak zapobiegać pożarom. W rezultacie założył Union Fire Company, pierwszą w USA straż pożarną.

„Rosłem w przekonaniu, że prawda, szczerość i uczciwość w stosunkach między ludźmi są najważniejsze dla szczęścia życia”.
Niedługo później Franklin opublikował Proposals Relating to the Education of Youth in Pennsylvania. Napisał ten pamflet w nadziei na założenie akademii w Filadelfii. Szkołę założył w 1749 roku; później stała się ona Uniwersytetem Pensylwanii. Franklin zaproponował również, aby Pensylwania utworzyła milicję obronną. Około 10 000 kolonistów chwyciło za broń. Wybrali oni Franklina na pułkownika dowodzącego filadelfijskim regimentem. On jednak odmówił tego zaszczytu, uważając, że nie nadaje się do dowodzenia wojskiem.

Obowiązek obywatelski
W połowie XVIII wieku Franklin był już zamożny i nie musiał pracować. Planował poświęcić resztę życia na działalność intelektualną i naukową. Ale był tak popularny i szanowany, że przywódcy państwowi nominowali go na jedno stanowisko obywatelskie za drugim. Gubernator przydzielił go do „Komisji Pokoju”. Ojcowie miasta Filadelfii wybrali go do „Common Council” i uczynili go radnym. Obywatele Pensylwanii wybrali go do Zgromadzenia Ogólnego. Wcześniej, jako urzędnik tego zgromadzenia, nie mógł głosować i skończył „robiąc magiczne kwadraty lub koła, lub cokolwiek, aby uniknąć zmęczenia”. Franklin zdecydowanie wolał status mieszczanina, ponieważ mógł brać udział w wyborach. Przez krótki czas był również sędzią pokoju.

„[W 1754 roku] zaprojektowałem i nakreśliłem plan zjednoczenia wszystkich kolonii pod jednym rządem, tak dalece, jak będzie to konieczne dla obrony i innych ważnych celów ogólnych”.
Gubernator Pensylwanii zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego z prośbą o wyznaczenie dwóch przedstawicieli, którzy udadzą się do miasta Carlisle i rozprawią się z tubylcami, którzy właśnie podpisali z kolonistami traktat pokojowy. Zgromadzenie wybrało Franklina, który doprowadził traktat do pomyślnego końca. W 1751 roku Franklin pomógł swojemu przyjacielowi, dr Thomasowi Bondowi, założyć szpital w Filadelfii. Franklin włączył się do akcji po tym, jak Bond powiedział mu, że żaden projekt publiczny w Filadelfii nie może się udać bez jego udziału. W 1753 roku Franklin został powołany, wraz z Williamem Hunterem, na stanowisko generalnego poczmistrza Stanów Zjednoczonych.

Wojna z Francją
W 1754 roku kolonie amerykańskie pod panowaniem brytyjskim były w stanie wojny z Francją. Delegaci kolonii spotkali się w Albany, w stanie Nowy Jork, aby omówić wspólną obronę. Spotkali się również z przywódcami pół tuzina kluczowych plemion północno-wschodnich, znanych jako „Sześć Narodów” (Mohawks, Oneidas, Onondagas, Cayugas, Senecas i Tuscaroras). Na tym spotkaniu Franklin przedstawił plan wzywający kolonie amerykańskie do utworzenia jednego rządu dla ich wzajemnej obrony. Pozostali delegaci kolonialni przyjęli ten plan, ale poszczególne zgromadzenia kolonialne odmówiły jego przyjęcia. Anglia nie zaakceptowała tego planu, ponieważ był on zbyt „demokratyczny”.

„Cała ta transakcja (porażka Braddocka) dała nam, Amerykanom, pierwsze podejrzenie, że nasze wywyższone wyobrażenia o sprawności brytyjskich regularnych wojsk nie były dobrze uzasadnione”.
Nie ufając kolonistom, że zjednoczą się dla własnej obrony, Anglia wysłała do Ameryki armię, aby walczyć z Francuzami. Na czele wojsk brytyjskich stanął generał Edward Braddock. Franklin pomógł Brytyjczykom zabezpieczyć wozy i konie do transportu amunicji i zapasów z Fredericktown w stanie Maryland, aby stworzyć pole bitwy w prymitywnym zachodnim regionie w pobliżu dzisiejszego Pittsburgha. Tam właśnie Brytyjczycy planowali walczyć z Francuzami i ich rodzimymi sojusznikami. Misją Braddocka było zaatakowanie i zdobycie Fortu Duquesne. Franklin przestrzegał generała, aby nie przeciążał swoich wojsk podczas długiego marszu. Ostrzegał, że tubylcy mogą oskrzydlić oddziały brytyjskie i z łatwością wybijać je jeden po drugim. Braddock potępił obawy Franklina. Ale tak jak Franklin przewidział, Francuzi i Indianie łatwo wpadli w zasadzkę i pokonali oddziały Braddocka. Braddock został zabity, a jego armia wycofała się do Filadelfii. Większość wozów i koni, które Franklin zgromadził, przepadła podczas krwawej kampanii. W rezultacie Franklin został poproszony o wybudowanie licznych fortów w całej Pensylwanii, aby chronić kolonistów.

„Wy, Amerykanie… twierdzicie, że instrukcje króla dla jego gubernatorów nie są prawami i uważacie, że możecie je uznać lub zignorować według własnego uznania…[Ale są one] w odniesieniu do was prawem ziemi.” [Lord Granville do Franklina].
Zgromadzenie Ogólne zleciło Franklinowi podróż do Anglii w celu omówienia różnych spornych kwestii z przedstawicielami korony angielskiej, w tym z Lordem Granville. Kiedy Franklin spotkał się z nim, Granville powiedział cierpko, że obaj panowie nie mają o czym rozmawiać, ponieważ w koloniach prawo stanowi król. Franklin zdecydowanie się z tym nie zgodził. „Powiedziałem jego lordowskiej mości, że to dla mnie nowa doktryna” – napisał. „Zawsze rozumiałem z naszych kart, że nasze prawa mają być tworzone przez nasze zgromadzenia”. Franklin wrócił do Filadelfii, poważnie rozczarowany reakcją Granville’a i długo zastanawiał się nad przyszłym kursem sprawiedliwości i wolności dla amerykańskich kolonii.

O Autorze

Benjamin Franklin, człowiek renesansu, był znanym pisarzem, wynalazcą, dyplomatą, politykiem, naukowcem i biznesmenem.

Rate this post