Ponad rok pracy w domu zasadniczo zmienił miejsce pracy, czyniąc mało prawdopodobnym powrót do życia biurowego sprzed pandemii. Najczęściej wymienianym nowym rozwiązaniem jest elastyczny pod względem lokalizacji model pracy hybrydowej. Jednak autor Richard Morgan przestrzega pracodawców, aby nie lekceważyli wyzwania, jakim jest zarządzanie członkami zespołu pracującymi w dwóch bardzo różnych środowiskach. Po rozmowach zarówno z entuzjastami, jak i krytykami pracy w domu, dochodzi do wniosku, że praca hybrydowa może nie być takim panaceum, na jakie liczyli Państwo.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze szkolenia menedżerskie.

Wnioski

  • Hybrydowe miejsce pracy będzie trudne do zarządzania.
  • Pandemia uwypukliła zarówno zalety, jak i wady pracy zdalnej.
  • Praca w domu przeniosła władzę na pracowników, zmuszając menedżerów do ponownego przemyślenia swojej roli.

Podsumowanie

Hybrydowe miejsce pracy będzie trudne do zarządzania.
Hybrydowe środowisko pracy stanowi większe wyzwanie dla pracodawców niż praca w biurze przed pandemią lub praca w domu w czasach pandemii. Pracownicy pracujący na miejscu i online oddziałują na siebie na dwóch różnych płaszczyznach. Pracownicy biurowi, otoczeni fizycznymi czynnikami rozpraszającymi, mogą nie być w stanie pracować z taką samą prędkością jak pracownicy online, którzy mogą skupić się wyłącznie na działaniach cyfrowych. Z kolei pracownicy zdalni mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ brakuje im nieformalnych rozmów w biurze.

„Jak można zachęcić kolegów, zaimponować szefowi lub złagodzić napięcia między działami, gdy połowa uwagi zespołu znajduje się na innej płaszczyźnie istnienia firmy?”.
Liderzy stają przed wyzwaniem zasypania rosnących podziałów między członkami zespołu i utrzymania kultury korporacyjnej, która oddaje sprawiedliwość obu sposobom pracy.

Pandemia uwydatniła zarówno zalety, jak i pułapki pracy zdalnej.
Im dłużej trwała praca zdalna podczas pandemii, tym trudniej było firmom pielęgnować osobiste więzi między członkami zespołu. Jednocześnie ludzie stali się rozczarowani wirtualnymi narzędziami służącymi do utrzymywania komunikacji w biurze zdalnym. Cal Newport uderzył w słowa krytyki kultury „always-on”, zawartej w jego bestsellerach „Świat bez poczty elektronicznej” i „Głęboka praca”.

„[Książki] wykorzystują ten zbiorowy niepokój: 'Nie mogę sobie z tym poradzić. Muszę to zrobić inaczej.” (profesor biznesu Peter Boumgarden, Uniwersytet Waszyngtoński w St. Louis)
W takich dziedzinach jak finanse i prawo, gdzie praca w biurze była normą, ludzie nagle zostali pozostawieni sami sobie, bez angażowania się w politykę biurową. Być może pozwoliło to zabłysnąć osobom o najlepszych wynikach, ze szkodą dla współpracowników, którzy w większym stopniu polegali na swoich umiejętnościach społecznych, aby osiągnąć sukces. Fizyczna separacja pracowników miała jeszcze jedną zaletę: zmniejszała tarcia między współpracownikami. Środowisko pracy zdalnej usuwa wiele czynników, które wydobywają z ludzi małostkowość – od skarg na hałas po spory o etykietę w pokoju wypoczynkowym.

Praca w domu przeniosła władzę na pracowników, zmuszając kierowników do przemyślenia swojej roli.
Po ponad roku pracy w domu wielu pracowników nie chce już wracać do biura na pełen etat, nawet jeżeli jest to bezpieczne. Ze względu na trudną sytuację na rynku pracy, pracodawcy nie mają innego wyjścia, jak tylko przyznać pracownikom bardziej elastyczne warunki pracy. Ponadto, pracownicy pracujący w domu przyzwyczaili się do bardziej samodzielnego zarządzania swoją pracą. Nawet jeżeli w końcu wrócą do biura, nie będą chcieli, aby kierowano nimi w sposób mikro.

„Menedżer, zamiast mikromanipulować, musi stać się teraz cheerleaderką”.
Pandemia zmieniła również oczekiwania pracowników dotyczące zdrowia psychicznego, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz opieki nad dziećmi. Hybrydowe miejsce pracy stwarza nowe możliwości dla kobiet z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych, aby mogły uczestniczyć w płatnej pracy. Pracodawcy nie mają innego wyboru, jak tylko dostosować się do nowych realiów post-pandemicznego rynku pracy. Staromodna polityka biurowa nie pomoże im w poruszaniu się po nowej dynamice miejsca pracy.

O autorze

Richard Morgan pisze dla strony internetowej Morning Brew.

Rate this post