W inspirującym przemówieniu do absolwentów Harvardu w 2019 roku, kanclerz Niemiec Angela Merkel wspomina swoją młodość w Niemczech Wschodnich. Mówiąc przez tłumacza, wspomina życie za żelazną kurtyną w czasach zimnej wojny i wskazuje na podobieństwa między wyzwaniami, z jakimi borykało się jej pokolenie, a przeszkodami, przed którymi stają dzisiejsi młodzi liderzy. Przesłanie Merkel jest ostatecznie pełne nadziei i podnosi na duchu. Zachęca młodych liderów do odwagi, ale jednocześnie do szanowania innych i wybierania honorowej drogi, a także przypomina swoim młodym słuchaczom, że nawet to, co wydaje się nieugięte, może się ugiąć pod wpływem nacisku.
Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze szkolenia z przywództwa.
Take-Aways
- Nawet pozornie nierozwiązywalne problemy mogą ulec zmianie.
- Narody muszą współpracować, aby stworzyć lepszy świat.
- Należy działać, ponieważ jest to słuszne, a nie dlatego, że jest to tylko możliwe.
- Nigdy nie uważać swoich wolności osobistych za oczywiste.
- Być pionierem nowych rozwiązań i możliwości.
- Pozostawić przeszłość za sobą i przyjąć nowe początki.
Podsumowanie
Nawet pozornie nierozwiązywalne problemy mogą ulec zmianie.
Angela Merkel dorastała w czasach zimnej wojny w Niemczech Wschodnich, gdzie panowała dyktatura. Obywatele żyli w ciągłym strachu, podczas gdy rząd szpiegował ich i prześladował dysydentów. Merkel ukończyła studia wyższe z tytułem magistra fizyki w 1978 roku. Codziennie w drodze do i z pracy przechodziła w pobliżu muru berlińskiego. Z utęsknieniem czekała, aby przeskoczyć przez mur i dostać się do Berlina Zachodniego. Chociaż mur ograniczał jej wolność i ruchy, nie mógł powstrzymać jej myśli, pragnień i wyobraźni.
„Wszystko, co wydaje się być ustalone w kamieniu lub niezmienne, może się zmienić”.
W 1989 roku przez blok wschodni przetoczył się ruch wolnościowy. Nabrał rozpędu i mur berliński runął. Nagle przed Merkel otworzył się świat możliwości, który nauczył ją, że nawet najbardziej tragiczne sytuacje mogą ulec zmianie.
Narody muszą współpracować, aby stworzyć lepszy świat.
Po zniszczeniach II wojny światowej stosunki między mocarstwami alianckimi i mocarstwami Osi mogły pozostać zaognione. Jednak Europejczycy zdecydowali się odłożyć na bok uporczywe dążenie do realizacji interesów narodowych na rzecz budowania wspólnoty opartej na wspólnych wartościach.
„Każda zmiana zaczyna się w umyśle”.
Dzisiejsi przywódcy stoją przed podobnie drażliwymi wyzwaniami: Na przykład protekcjonizm zagraża wolnemu handlowi, zmiany klimatyczne zagrażają naszej planecie, a działania wojenne wywołują zwiększoną migrację. Merkel, świadoma ogromu kryzysu klimatycznego, chce pomóc Niemcom w osiągnięciu neutralności klimatycznej do roku 2050. Ludzkość może rozwiązać nieubłagane problemy, ale tylko dzięki globalnej, wielostronnej współpracy narodów.
Należy działać, ponieważ jest to słuszne, a nie dlatego, że jest to tylko możliwe.
Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał. Jednak przyszli liderzy powinni wykorzystywać pojawiające się możliwości nie tylko dlatego, że jest to możliwe, ale dlatego, że jest to słuszne. Takie decyzje określą przebieg ludzkiej komunikacji, pracy i życia. Osoby odpowiedzialne za kierowanie zmianami powinny traktować ludzi z godnością, a nie tylko jako źródło dochodów lub danych.
Nigdy nie należy uważać swoich wolności osobistych za oczywiste.
Szanować tradycje i pochodzenie wszystkich ludzi. „Nie określać kłamstw jako prawdy, a prawdy jako kłamstwa” ani nie tolerować niewłaściwego postępowania. Dzisiejsi liderzy muszą pokonać bariery mentalne – takie jak uprzedzenia i wąskie horyzonty – które utrudniają komunikację i współpracę między jednostkami i grupami. Nigdy nie należy uważać, że wolności osobiste, demokracja, pokój czy dobrobyt są czymś oczywistym.
Być pionierem nowych rozwiązań i możliwości.
Zniesienie barier mentalnych pozwala na rozkwit pomysłów. Wtedy wszystko staje się możliwe: Ludzie mogą obalić dyktaturę, zlikwidować głód i choroby, powstrzymać zmiany klimatyczne.
„Nawet na trudne pytania możemy znaleźć dobre odpowiedzi, jeżeli zawsze będziemy starali się patrzeć na świat oczami innych.”
Porzucenie starego sposobu działania. Jeżeli będą Państwo pionierami w zakresie nowatorskich rozwiązań, mogą być Państwo mile zaskoczeni tym, co uda się Państwu osiągnąć.
Pozostawić przeszłość za sobą i przyjąć nowe początki.
Eksploracja niezbadanego terytorium jest ryzykownym przedsięwzięciem. Przyszłość jest nieznana. Ale dopóki nie zostawią Państwo za sobą przeszłości, nie będą mogli Państwo cieszyć się przyszłością. Muszą Państwo być przygotowani na zakończenie pewnych spraw, aby „poczuć magię nowych początków” i wykorzystać możliwości.
O mówcy
Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec. W latach 2000-2018 stała na czele centroprawicowej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.