Chris Lewis i Pippa Malmgren przedstawiają wyniki serii forów LEWIS Advisory Board z 2017 i 2018 roku, które przeprowadzili z liderami na całym świecie, aby przedyskutować „ostrzejszy, dokładniejszy obraz rzeczywistości”, z jaką stykają się ci menedżerowie. Czerpiąc z pomysłów liderów z sektora publicznego i prywatnego, wojska, instytucji religijnych i szkół biznesu, między innymi organizacji, fora zakończyły się wnioskiem, że sukces zależy od myślenia długoterminowego, biegłości sytuacyjnej i skupienia się na pomiarach jakościowych – nie tylko ilościowych. Z precyzją i jasnością autorzy diagramują wyzwania, przed którymi stoją dzisiejsi liderzy w obliczu wstrząsów geopolitycznych, technologicznych i wartości.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Wnioski

  • „Prawdziwe przywództwo łączy w sobie zarówno logikę, jak i emocje, myślenie krótko- i długoterminowe”.
  • Wyobraźnia jest potężniejsza niż wiedza.
  • Polityka gospodarcza oparta wyłącznie na danych historycznych nie przewidziała ostatnich wstrząsów fiskalnych.
  • Niecierpliwość powoduje złe podejmowanie decyzji i utrudnia demokrację.
  • Zmiany geopolityczne prowadzą do zmian w infrastrukturze i handlu.
  • Technologia musi służyć ludziom, a nie odwrotnie.
  • Dyskryminacja jest nie tylko niesprawiedliwa, ale i nieefektywna.
  • W miarę jak świat szybko się zmienia, zmieniają się również jego wartości.
  • Strach zabija innowacyjność. Przywódcy muszą odbudować zaufanie.

Podsumowanie

„Prawdziwe przywództwo łączy w sobie zarówno logikę, jak i emocje, myślenie krótko- i długoterminowe”.
Przywództwo przeżywa kryzys. Zachodnie redukcjonistyczne” podejście, które skupia się na ilościowych analizach głównych problemów, jest niewystarczające, aby sprostać dzisiejszej szybko zmieniającej się sytuacji na świecie. Przywódcy muszą wykorzystać swoją wyobraźnię i poszerzyć perspektywę, aby odzyskać zaufanie swoich wyborców i pracowników. Liderzy powinni przyjąć pokorę i przyznać się do swojej niewiedzy i niepewności, ponieważ ludzie zbyt często mylą pewność siebie z kompetencjami.

„Liderzy handlują doświadczeniem. Powinni również handlować nadzieją”.
Dla przygotowanego lidera zmiana może być ewolucyjna. Dla nieprzygotowanego zmiana może przynieść kataklizm. Liderzy, którzy potrafią przyswoić i zrozumieć zmieniające się sytuacje, lepiej radzą sobie z tymi zmianami.

Wyobraźnia jest potężniejsza niż wiedza.
Zbyt duża ilość informacji rozprasza i dezorientuje liderów. Odfiltrowując to, czego nie chcą widzieć, liderzy mogą zawężać swoje podejście do problemów. Skupianie się na ilości oznacza ignorowanie czynników jakościowych, takich jak współczucie. Gdy zbyt wiele informacji przytłacza, lewa półkula mózgowa przejmuje kontrolę. Prawa półkula mózgu, która ocenia wartość i tworzy kontekst, traci moc.

„Procesy zachodzące w prawej półkuli (…) są wolniejsze i stale się toczą, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Pojawia się, gdy proces lewomózgowy ustępuje”.
Im szybszy jest przepływ informacji, tym mniejsza jest jej dokładność. A jednak ludzie coraz częściej polegają na najbardziej aktualnych wiadomościach. Algorytmy potęgują to, oferując tylko więcej tego, co już Państwo widzieli. Spycha to z pola widzenia różne punkty widzenia. Opinie innych osób stają się w ten sposób mniej dostępne i mają mniejszą wartość.

„Algorytmy skupiają naszą wizję na tym, co już skonsumowaliśmy.
Obecność krótkotrwałych czynników rozpraszających ogranicza zdolność do długotrwałego myślenia. Skupiając się wyłącznie na danych i liczbach przy podejmowaniu decyzji, liderzy nie dostrzegają, dlaczego przeciążenie sprawia, że ludzie czują się źli, niecierpliwi, a nawet pozbawieni nadziei.

Polityka gospodarcza oparta wyłącznie na danych historycznych nie przewidziała ostatnich wstrząsów fiskalnych.
Daniel Yankelovich, badacz opinii publicznej, uważa, że liderzy, którzy zbytnio polegają na pomiarach ilościowych, albo nie doceniają znaczenia danych jakościowych, przez co popadają w „ślepotę”, albo je ignorują, co jest samodestrukcyjne. Na przykład, pomimo dostępu do najdoskonalszych narzędzi matematyczno-ilościowych, większość liderów nie potrafiła przewidzieć wzrostu ruchów nacjonalistycznych, które ułatwiły Brexit oraz wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

„Im więcej zmian, tym ważniejsza staje się nasza nauka i przywództwo”.
Modele oparte na danych są retrospektywne. Mówią, co się stało, ale nie dlaczego. W tym kontekście wyobraźnia jest potężniejsza niż wiedza. Brak wyobraźni prowadzi do porażki. Liderzy potrzebują szerokiego kontekstu i uogólnionej wiedzy, aby osiągnąć zrozumienie. Dzisiejszy dostęp do informacji oznacza, że liderzy mogą żądać informacji od wszystkich interesariuszy i muszą zadawać pytania – a nie potwierdzać własne założenia.

„Romans z technologią zaczyna zwalniać w miarę rozwoju świadomości jej ciemnych stron”.
Gospodarka światowa konsekwentnie przeczy oczekiwaniom. Coraz częściej dane nie odpowiadają temu, jak ludzie czują się w swojej sytuacji ekonomicznej. Na przykład dane wskazują, że nie ma inflacji, ale wszędzie rosną czynsze i koszty życia. Obywatele są coraz bardziej lękliwi i cyniczni. To karmi izolacjonizm, nacjonalizm i protekcjonizm. Chociaż obecnie mniej ludzi żyje w ubóstwie niż kiedykolwiek w historii, ludzie obawiają się, że automatyzacja i robotyka sprawią, że nie będzie można ich zatrudnić.

„Świat jest nie tylko dziwniejszy, niż sądzą dzisiejsi przywódcy. Jest dziwniejszy, niż wielu liderów jest w stanie uwierzyć”.
Inflacja ukrywa się w kurczeniu się produktów i wyższych kosztach za stopę kwadratową coraz mniejszych domów. Zadłużenie zwiększa obciążenia; dzisiaj 46% Amerykanów nie ma 500 dolarów na pokrycie kosztów nagłych wypadków. Jednym ze sposobów na spłatę zadłużenia jest inflacja, którą wiele banków centralnych uważa, że może sterować jak termostatem. Ale co, jeżeli nie uda im się połączyć wszystkich innych punktów? Ekonomiści mają słabe wyniki w przewidywaniu przyszłości na podstawie danych historycznych. Nie obliczyli jeszcze, jaki wpływ na inflację ma internet i kryptowaluty. Przy rosnącym zadłużeniu inflacja i wyższe stopy procentowe mogą najbardziej dotknąć ludzi biednych. Przez dziesięciolecia tanie kredyty i niskie stopy procentowe zachęcały do oszczędzania. Wykorzystanie inflacji do spłacenia długu może wyglądać na świetną politykę dla ekonomisty, ale dla przeciętnego obywatela może okazać się katastrofą.

„Kiedy zmiana nie jest procesem, staje się wydarzeniem”.
Od czasu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku i recesji w 2008 roku, gospodarka jest notorycznie trudna do przewidzenia i kontrolowania. Przy takiej niepewności liderzy, którzy zajmują się tylko faktami, a nie uczuciami, nie mogą wzbudzać zaufania. Zamiast próbować przewidzieć przyszłość na podstawie danych historycznych, powinni się do niej przygotować. Przewidywanie zakłada tylko jeden wynik. Przygotowanie zakłada wiele możliwych wyników.

Niecierpliwość powoduje złe podejmowanie decyzji i utrudnia demokrację.
Nastawienie „chcę to mieć teraz!” sprawia, że ludzie są niecierpliwi, a nawet wrogo nastawieni. Internet podsyca przekonanie, że za jednym kliknięciem można mieć wszystko, co się chce, niezależnie od tego, czy chodzi o najnowsze wiadomości, fast food, nową pracę czy romantycznego partnera. Krótkoterminowe myślenie może służyć krótkoterminowym interesom prywatnym, ale nie będzie służyć długoterminowym interesom publicznym. Społeczności potrzebują cierpliwości, aby się rozwijać. Firmy potrzebują stabilnych pracowników, aby budować wartość.

„Przywództwo zawodzi, gdy brakuje wyobraźni”.
Niecierpliwość prowadzi do większej niepewności. Prawo Metcalfe’a mówi, że użyteczność i wartość sieci „wzrasta wykładniczo, gdy technologia osiąga swoją dojrzałość”. Ale co się dzieje, gdy sieć jest tak duża, że utrudnia produktywność? Zbyt wiele połączeń powoduje rozproszenie uwagi. Ludzie stają się „amnezyjni” z powodu przeciążenia informacją, ponieważ szybkość i pilność technologii podkopują tkankę społeczną. Chciwość i niecierpliwość osłabiają empatię – właśnie wtedy, gdy społeczeństwo najbardziej jej potrzebuje.

„Przede wszystkim nie da się zbudować zaufania tam, gdzie nie ma cierpliwości”.
Cierpliwość składa się z trzech cnót: samokontroli, pokory i hojności. Prawie wszystkie aspekty życia wymagają cierpliwości – sprawiedliwość, demokracja, projekty budowlane, nauczanie, opieka nad bliskimi. Bez cierpliwości nie ma zaufania. Przywódcy potrzebują zaufania, aby podejmować rozsądne decyzje. Muszą wykazać się cierpliwością, aby przekazać silne przywództwo, a przecież wielu liderów musi składać raporty swoim inwestorom co 90 dni. Liderzy muszą być cierpliwi wobec siebie, aby przyjąć porażkę i wyciągnąć z niej wnioski. Liderzy powinni uprawiać mindfulness, który uwalnia myślenie prawą półkulą mózgu, co daje pierwszeństwo intuicji i prowadzi do lepszego rozwiązywania problemów. Mindfulness zwiększa odporność, ale nawet mindfulness wymaga wytrwałości. Myślenie prawą półkulą mózgu rozwiązuje konflikty, szukając podobieństw, a nie różnic.

Zmiany geopolityczne prowadzą do zmian w infrastrukturze i handlu.
Infrastruktura i geopolityka zmieniają się globalnie, a liderzy muszą być na bieżąco, aby zrozumieć ich dramatyczną dynamikę. Stare założenia, takie jak „wszystkie miejsca pracy przenoszą się do Chin” są uproszczone i nieaktualne. Granice są bardziej płynne; jest więcej migrantów i więcej konkurencji o zasoby. Na przykład Chiny potrzebują światowych zasobów, aby zwiększyć swój wzrost, ale brakuje im zasobów, których potrzebują dla swojej populacji. Ceny ropy naftowej nadal spadają, ponieważ nawet Bliski Wschód poszukuje innych źródeł energii. Rządy inwestują więcej w technologię, nawet na obszarach mniej rozwiniętych, jak niektóre kraje w Afryce.

„Przywództwo to pragnienie tego, co się ma, a nie posiadanie tego, co się chce”.
Zasady, które rządziły geopolityką od zakończenia II wojny światowej, nie są już aktualne. Kiedyś Stany Zjednoczone wspierały wolny handel i swobodny przepływ kapitału i idei; instytucje takie jak ONZ, MFW i Bank Światowy koordynowały te działania. Jednak „nowe wydarzenia i skandale” podważyły wiarę publiczną i zaufanie do tych organów. Po kryzysie finansowym w 2013 r. Chiny chciały przeprowadzić szeroką reformę fiskalną, ale po jej odrzuceniu stworzyły własną, solidniejszą infrastrukturę finansową. Rosja i Chiny chcą mieć większe znaczenie, ale Stany Zjednoczone nie przyznają im statusu, na który ich zdaniem zasługują. Elektoraty stają się coraz bardziej wrogie wolnemu handlowi, ponieważ ludzie nie widzą w nim korzyści. Populizm zagraża globalizacji, nawet gdy globalne przedsiębiorstwa starają się być bardziej sprawiedliwe pod względem podziału miejsc pracy. Chociaż zmiany gospodarcze destabilizują w krótkim okresie, to w końcu wszyscy korzystają z większej łączności. Przywódcy muszą zrównoważyć powszechne nastroje z rzeczywistymi faktami ekonomicznymi dotyczącymi globalizacji.

Technologia musi służyć ludziom – nie odwrotnie.
Technologia może poprawić życie milionów ludzi, ale może również stać się narzędziem kontroli społecznej i zastraszania. Dane – i dostęp do nich – są najcenniejszymi towarami na świecie. W sieciowym świecie tak zwana Sfera Danych – „gdzie wszystko jest połączone, zwirtualizowane i triangulowane” – będzie śledzić lokalizację, działania i stan emocjonalny każdej osoby. Czujniki danych połączą w sieć ludzkie ciała i umysły. Neuralink Elona Muska wyeliminuje ekrany i urządzenia, ponieważ ludzie będą rzutować swoje myśli do Internetu.

„Niecierpliwiliśmy się, aby kontrolować technologię. Teraz to technologia kontroluje nas”.
Ratingi społeczne mogą ocenić wiarygodność osoby i jej wartość dla społeczeństwa. Zmiana paradygmatu z odgórnej kontroli społecznej na bardziej grywalizacyjny system, w którym ludzie oceniają swoich rówieśników, może być bardziej demokratyczna, ale czy bardziej humanitarna?

Dyskryminacja jest nie tylko niesprawiedliwa, ale również nieefektywna.
Zdrowe przywództwo skupia się na tym, co łączy ludzi. Inkluzywność pozwala wszystkim – niezależnie od płci i rasy – uczestniczyć w dobru zbiorowym, co może zmienić sposób rozwiązywania problemów. Kobiety mają cechy, które odzwierciedlają myślenie prawą półkulą, czyli empatię, myślenie perspektywiczne i jakościowe, podczas gdy mężczyźni mają cechy lewej półkuli, takie jak myślenie krótkoterminowe, analityczne. Społeczeństwo musi przyjąć cechy kobiece, aby stać się bardziej empatyczne i spójne. Mężczyźni muszą być mniej zbyt pewni swoich umiejętności, a kobiety muszą się wykazać i wygospodarować czas na własną pracę.

„W XXI wieku empatia jest silniejsza niż władza”.
Coraz częściej ludziom brakuje pokory. Złe nawyki i impulsywne zachowania wynikają z nadmiernej pewności siebie. Debaty internetowe, w których dominują gniewni, lekceważący mężczyźni, zwykle pomniejszają głosy kobiet. Wiele osób uważa, że cechy przywódcze wydają się być związane z cechami męskimi, a organizacje często nie postrzegają kobiet jako równych pod względem kompetencji mężczyznom, chociaż kobiety są zazwyczaj lepszymi graczami zespołowymi. Taka dyskryminacja jest niesprawiedliwa i nieefektywna. Poprawność polityczna nie jest celem, celem jest lepsze przywództwo.

W miarę jak świat szybko się zmienia, zmieniają się również jego wartości.
Większy dobrobyt przyniósł większe nierówności. Komunikacja zastąpiła rozmowę, a przecież negocjacje, rozwiązywanie problemów i związki emocjonalne odbywają się poprzez rozmowę. Dzisiejsze dzieci mają więcej problemów emocjonalnych i więcej problemów z oczekiwaniami społecznymi, aby zdobyły dobre wykształcenie. Ale studia są drogie, a absolwenci nie mają gwarancji pracy – co odciąga ludzi od instytucji akademickich.

Strach zabija innowacyjność. Przywódcy muszą odbudować zaufanie.
Liderzy muszą studiować zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość, aby przygotować się na przyszłość. Wraz z postępem technologicznym rośnie wartość ducha wspólnoty. Big data dostarcza dokładniejszych informacji, ale dzieli, kontrastuje i porównuje. Te siły przyczyniają się do atomizacji społeczeństwa.

„Naszymi wrogami są strach i uprzedzenia. Naszą bronią jest zrozumienie i znajomość”.
Liderzy ponoszą porażkę, gdy się nie rozwijają. Gdy nie są godni zaufania, ludzie się ich boją, a strach zabija innowacyjność. Liderzy powinni budować zaufanie, poprawiać swoją płynność sytuacyjną, być bardziej odpowiedzialni społecznie i stać się światłem w coraz bardziej dezorientującym świecie.

O Autorach

Przedsiębiorca Chris Lewis napisał bestseller Too Fast to Think i założył LEWIS, niezależną globalną praktykę komunikacyjną. Analityk polityki i ekonomista Philippa „Pippa” Malmgren, PhD, również napisała Signals: How Everyday Signs Can Help Us Navigate the World’s Turbulent Economy. Książka ta pochodzi z serii książek Kogan Page Inspire, która oferuje analizy nowego świata biznesu VUCA.

1/5 - (2 votes)